Park podworski w Malerzowicach Wielkich

Adres:

Malerzowice Wielkie

Park podworski w Malerzowicach Wielkich to kolejny przykład ciekawego architektonicznie elementu historycznego jaki pozostał po latach świetności na terenach Opolszczyzny, który na chwilę obecną nie należy do najbogatszych regionów Polski.

Malerzowice Wielkie leżą tuż przy drodze krajowej nr 46 przy samej północnej granicy gminy Łambinowice. Obok wsi położona jest kopalnia surowców mineralnych oraz dość duże zbiorniki wodne, które działają w celu pomocy przy wydobywaniu surowców. Dwór prawdopodobnie został wzniesiony w XIX wieku. Jest to budynek murowany, otynkowany, zbudowany na planie prostokąta. Obok dwory budowniczowie zadbali by mieszkający w nim ludzie mieli gdzie odpoczywać i obcować z naturą. Przydworski park to różnorodna mozaika drzew i krzewów, które z biegiem lat bez doglądania przez człowiek zdziczały i podupadły. Na terenie parku dworskiego rosną po dziś dzień dwa dęby szypułkowe uznane przez uchwałę Rady Gminy z dnia 22 stycznia 2004 roku jako pomniki przyrody. Obwód pierwszego z nich to ok. 600 cm, drugi również ma niebywałą średnicę aż 660 cm. To co jest najbardziej zaskakujące i warte zobaczenia i sprawdzenia to wiek drzew szacowany na ok 400 lat. Fakt ten powoduje, że są to jedne z najstarszych drzew jakie rosną w tej gminie. Mimo swego szacownego wieku wyglądają bardzo dobrze. Przydworski park jest wpisany na listę zabytków kultury. Władze gminy chcąc nieco ożywić zainteresowanie parkiem i budynkami podworskimi postanowiły zainwestować i wybudować w miejscu obok dworów siłownię napowietrzną i plac zabaw dla dzieci. Projekt ten został zrealizowany w 2015 roku i cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród mieszkańców gminy jak również wśród odwiedzających to miejsce turystów. Jest to przedsięwzięcie w pewnym stopniu datowane z funduszy unijnych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 796