Park przypałacowy Budzieszowice

Adres:

Budzieszowice

Park przypałacowy Budzieszowice to kolejny przykład zagospodarowania przestrzennego terenu dworskiego.

W gminie Łambianowice jest bardzo wiele dawnych dworów i przy dworskich parków, w większości są one do siebie podobne, ale w każdym z nich jest tak wielka różnorodność drzewostanów, że każdy z nich zasługuje na chwile uwagi. Budziszowice to wieś założona w połowie XIII wieku podczas zasiedlania tych ziem przez ludność napływową. Tereny te należały wówczas do biskupów wrocławskich. Po wojnie dobra dworskie z pałacem przeszły w ręce państwa i utworzono tam tak jak w innych sąsiednich dworach Państwowe Gospodarstwa Rolne. Obecnie budynki gospodarcze dawnego folwarku powoli zamieniają się w ruiny, natomiast pałac jest w dobrym stanie ze względu na fakt, ze jest on w rękach osoby prywatnej, która posiada fundusze na ciągłą renowację zabytkowego pałacu. Z racji zachowania prywatności zespół pałacowo-folwarczny otoczony jest ogrodzeniem, a samą rezydencję można zobaczyć tylko z większej odległości. Stąd jest bardzo mało zapisków i adnotacji poświęconych temu parkowi ale z daleka zobaczyć można wiele nieuregulowanych alejek oraz drzewostan w większości liściasty. Park jak większość parków położonych przy dworach jest zalesieniem znacznych rozmiarów, które w latach świetności dworu niewątpliwie był dużą chlubą dla właścicieli. W parku kiedyś obecne były oczka wodne i cieki wodne przyciągające różne gatunki ptaków wodnych, łabędzi, dzikie kaczki i inne zamieszkujące te tereny ptactwo. Park to miejsce samo w sobie, które napawa spokojem, relaksem i umożliwia uprawianie różnych form wypoczynku taki jak biwakowanie, spacerowanie, gry na powietrzu oraz coraz modniejszy nordic-walking. Na szczególną uwagę zasługuje nowa forma rekreacji jaką jest fotografowanie okazów ptactwa wodnego oraz obserwowanie ich stanowisk lęgowych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1116