Rezerwat leśny, częściowy "Mańkowice"

Adres:

Łambinowice

Pisząc o częściowym rezerwacie leśnym "Mańkowice" na wstępie należy wspomnieć kilka słów i terminologii rezerwatu.

Tak więc rezerwat przyrody według ustawy obejmuje obszar zachowany w stanie naturalnym lub mało zmienionym, w jego skład wchodzą ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze tak ożywione jak i nieożywione wyróżniające się szczególnymi walorami przyrodniczymi naukowymi, kulturowymi lub krajobrazowymi. Rezerwat częściowy "Mańkowice" leży w gminie Łambinowice w kompleksie leśnym pomiędzy miejscowościami Piątkowice a Mańkowice. Przez rezerwat przepływa rzeka Nysa Kłodzka, tak więc obszar rezerwatu jest bardzo bogatym środowiskiem fauny i flory. Na terenie rezerwatu z racji obecności przepływającej rzeki istnieje możliwość uprawiania turystyki kajakowej przy okazji spływu rzeka Nysą Kłodzką. Rzeka jest mimo wszystko dość wymagająca, ze względu na pnie drzew, które występują na dnie rzeki lub wystają ponad powierzchnię lustra wody. Mimo, że aż 90 procent brzegów rzeki ma formację rezerwatu i kompleksu leśnego "Mańkowice" są to tereny zadrzewione i zakrzewione. Znaleźć tu również można miejsca do postoju i zorganizowania biwaku. W rezerwacie z racji występowania dwóch różnych ekosystemów, z jednej strony leśnego a z drugiej strony wodnego spotkać można bardzo wiele gatunków zarówno roślin jak i zwierząt. Szczególnie słyszalne są ptaki, które upodobały sobie brzegi rzeki i powalone korony drzew. Z floty na szczególną uwagę zasługują stanowiska przebiśniegów, czosnku niedźwiedziego. Stałym mieszkańcem podmokłego koryta rzeki Nysy Kłodzkiej jest łabędź niemy. Prócz rezerwatu i terenów leśnych w niedalekiej odległości skorzystać można ze stadniny koni, gdzie istnieje możliwość zorganizowania przejażdżki konnej i obcowania z naturą z perspektywy siodła. W okolicy na uwagę zasługują również inne atrakcje takie jak kościół p. w. Świętego Mateusza, zabytkowe kapliczki oraz historyczna zabudowa wsi.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1320