Użytek ekologiczny "Doły Goszczowickie"

Adres:

Łambinowice

Rejony powiatu nyskiego oraz całego województwa opolskiego to bardzo dużo terenów zielonych utrzymanych przez Państwowe Lasy z odpowiadającą temu terenowi jednostką Nadleśnictwa w Tułowice oraz jednostki administracyjne.

Położenie tak atrakcyjnych terenów w takim krajobrazowo ciekawym miejscem, pomiędzy zanieczyszczeniami Śląska, a Wrocławiem spowodowało to, że władze w trosce o ochronę tych rzadkich dóbr postanowiono wydzielić obszary, które w szczególności należy objąć ochroną. W związku z tym dzięki możliwościom prawnym powstał użytek ekologiczny o nazwie ,,Doły Gaszczowickie’’, który zajmuje powierzchnię 2, 92 ha. Nazwa pochodzi od miejscowości na terenie, której leży ten użytek. Teren użytku ,,Dołów Gaszczowickich’’ w całości położony jest na terenie gminy Tułowice i powstał zgodnie z rozporządzeniem z dnia 3. 02. 1997 roku, na wniosek lokalnych władz ustawodawczych. Tereny użytku to użytek trwały w 40 % zajmowany przez tereny bagniste. Flora występująca na tym chronionym terenie to głównie gatunki sosny, brzozy, olchy, wierzby, trzciny oraz inne typowe dla terenów bagiennych rośliny takie jak: mchy, trzciny, pałki itp. Lustro wody zajmuje ok. 0,15 ha. Miejsce to objęte jest ochroną nie tylko pod kontem ochrony flory tam występującej, ale jest to miejsce często odwiedzane przez dziki, które wykorzystują tereny bagniste do kąpieli. ,,Doły Gaszczowickie’’ to jeden z mniejszych użytków wyznaczonych w granicach gminy. Tereny te są bardzo ważnym elementem w kształtowaniu ogólnego ekosystemu zarówno leśnego jak i bagiennego ze względu na występowanie roślin i zwierząt, które żyją tylko w takich specyficznych, wilgotnych i podmokniętych warunkach. Dodatkowym atutem jest fakt powstawania w tym miejscu torfowisk, które w przeszłości będą możliwe do wykorzystania na cele przemysłowe.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1123