Zespół dworski w miejscowości Okopy

Adres:

Okopy

Zespół dworki w Okopach zlokalizowany jest w powiecie nyskim w gminie Łambinowice, pomiędzy miejscowościami Bielice i Łambinowice.

Okopy to tak na dobrą sprawę przysiółek, czyli niewielka kolonia miejscowości Łambinowice. W latach powojennych miejscowość nosiła nazwę Zimny Kąt. Dwór z zabudowaniami wpisany jest na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Sama historia dworu nierozerwalnie związana jest z historia miejscowości Okopy, której początki datowane są na XVII wiek. Dobra należały wówczas do właścicieli wsi Łambinowice. W wieku XIX dobra te razem ze dworem należały do rodziny Forester i Kutsche, a w pierwszej połowie XX wieku do rodziny Fitersbuch. Po wojennie majątek przeszedł w ręce państwa i w dawnym folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, czyli PGR, co spowodowało znaczne straty w ilości pamiątek oraz zmianę funkcji budynku na typowy magazyn związany z produkcja rolną. Obecnie dwór z powrotem wrócił w ręce rodziny Fitersbuch, którzy powoli w miarę napływu funduszy przywracają dwór i przy dworski park do jego dawnej świetności. Sam dwór to przykład budynku w stylu neorenesansowym, zbudowanym pod koniec XIX wieku. Budynek zbudowany jest z kamienia i cegły, otynkowany, wybudowany na planie prostokąta. Zabudowania są podpiwniczone o dwóch kondygnacjach z wielospadowym dachem pokrytym dachówką. Budynek jest rozczłonkowany, o asymetrycznej bryle z licznymi ryzalitami i szczytami. Od frontu w budynku wydzielony jest ganek poprzedzony tarasem. Wokół budynku do dnia dzisiejszego zachowały się dawna oficyna i budynki gospodarcze. Za dworem rozpościera się wspaniały park, który swe dzieje datuje na początki XX wieku. Park ten to zbiór o mieszanym drzewostanie, zarówno liściastym jak i iglastym. Dwór został wpisany do rejestru zabytków sztuki w 1. 10. 1987 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1474