Żółty szlak turystyczny Falsztyn – Łapsze Niżne

Adres:

Łapsze Niżne

Łapsze Niżne to gmina położona w województwie małopolskim, granicząca od południa ze Słowacją. Jej położenie sprawia, że jest atrakcyjna turystycznie. Jedną z atrakcji turystycznych, są piesze szlaki górskie.

Najkrótszym z nich jest, szlak żółty Przełęcz nad Łapszanką - Osturnia, którego długość wynosi niecałe pięć kilometrów. Został on stworzony przez młodzież, która przebywała w ośrodku rekolekcyjnym ojców pijarów, który znajduje się w Łapszach Niżnych. Szlak Przełęcz nad Łapszanką - Osturnia, rozpoczyna się w Falsztynie. Jest to wieś, która została założona najprawdopodobniej w piętnastym wieku przez niemieckich osadników. Wieś otoczona jest wapiennymi skałami, które powodują, że krajobraz jest niepowtarzalny. W Falsztynie znajduje się też Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, który warto jest zobaczyć. Stamtąd szlak biegnie do Doliny Potoku Kącina i dalej przez Przełęcz Przesła do Polany wapienna. Polana wapienne jest to polana położona na wierchu, najwyższy punkt w tym miejscu położony jest 835 m nad poziomem morza. Z polany rozciąga się przepiękny widok na Tatry oraz Magurę Spiską. Z Polany wapienna, szlak pieszy Przełęcz nad Łapszanką - Osturnia, biegnie do Doliny Międzygórzy, a stamtąd do wsi Łapsze Niżne. Jest to wieś, która została założona na początku czternastego wieku, jednak do końca pierwszej wojny światowej, znajdowała się ona na terenie Królestwa Węgierskiego. Zamieszkiwali ją więc w większości Słowacy. We wsi znajduje się kościół św. Kwiryna, który jest główną atrakcją turystyczną. Jest on warty obejrzenia, chociażby ze względu na swoją gotycką konstrukcję i późnobarokowe wykończenie, a także na znajdującą się wewnątrz polichromię, która przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W Łapszach Niżnych zobaczyć można również barokowe kaplice cmentarne. Szlak jest krótki i stosunkowo łatwy, polecany jest więc rodzinom z dziećmi. Widoki i atrakcje turystyczne warte są z pewnością zobaczenia nie mniej niż te znajdujące sie na pozostałych szlakach pieszych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2640