Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy

Adres:

3 Maja 91, 34-441 Niedzica

Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy jest jedną z zabytkowych atrakcji turystycznych tamtych rejonów.

Kościół jest budowlą murowaną do budowy, której użyto kamienia łamanego. Prezbiterium znajdujące się wewnątrz jest trójboczne i zamknięte. Jest też dużo węższe i niższe niż nawa. Na jednej ze ścian kościoła znajduje się tryptyk, przedstawiający życie i męczeńską śmierć św. Bartłomieja. Niestety obraz jest już niepełny. Święty Bartłomiej uzdrowił córkę króla w Indiach. Cierpiała ona na lunatyzm, który wywoływał diabeł. Wypędził więc diabła z dziewczyny, a ten ukrył się w pogańskiej świątyni, stamtąd również go wypędził, a przed tym zmusił do porozbijania figur pogańskich bożków. Król z wdzięczności i pełny podziwu po takich cudach, przyjął chrzest święty wraz z całą rodziną. Miejscowi kapłani z zemsty, doprowadzili do aresztowania i skazania na śmierć świętego Bartłomieja. Świętego obdarto ze skóry i zmuszono do niesienia własnej skóry na kiju, podczas wędrówki na miejsce wykonania wyroku. Ołtarz w Kościele św. Bartłomieja w Niedzicy jest również bogato zdobiony. A tam oprócz postaci św. Bartłomieja, który jest koronowany za swą męczeńską śmierć, widzimy także postacie innych świętych. W kościele znajduje się też napis w języku niemieckim: "Spowiedź bez żalu, miłość bez wierności, modlitwa bez serdeczności są daremnym działaniem". Atmosfera panująca w kościele i sama historia św. Bartłomieja powodują, że można poczuć tam esencję wiary katolickiej. Modlitwa w otoczeniu górskiego krajobrazu również ma swój specyficzny walor. W górach bowiem, jesteśmy ponoć bliżej Boga. Widoczne jest to w wierze i tradycji, jaką mają górale. Są to ludzie zdecydowanie bardziej oddani temu w co wierzą, bo ich tradycja na tym właśnie polega. Kościół św. Bartłomieja jest jednym z dowodów na siłę wiary ludzi z tamtych terenów. Warto go odwiedzić i nie traktować go jako miejsce muzealne, ale jako świątynię w, której należy zachować się w odpowiedni dla miejsca świętego sposób. Modlitwa jest najodpowiedniejszą formą okazania zachwytu temu miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1292