Szlak główny turystyczny Kostki Napierskiego – Niedzica

Adres:

Łapsze Niżne

Gmina Łapsze Niżne leży w województwie małopolskim. Graniczy ze Słowacją od strony południowej. Częściowo graniczy też z Gminami Bukowina Tatrzańska i Nowy Targ, a także z Pienińskim Parkiem Narodowym i Jeziorem Czorsztyńskim.

Ze względu na swoje położenie jest idealny miejscem dla turystów. W Gminie Łapsze Niżne znajdują się szlaki piesze. Najdłuższym i najtrudniejszym z nich, jest Szlak główny – Kostki Napierskiego – Czarna Góra – Niedzica. Jego długość to aż dwadzieścia cztery i pół kilometra, a oznaczony jest kolorem czerwonym. Szlak główny – Kostki Napierskiego – Czarna Góra – Niedzica rozpoczyna się w Czarnej Górze, następnie poprzez Dolinę Bryjowego Potoku, Pawlikowski Wierch, łapsze Wyżne, biegnie aż do Przełęczy Przesła, a stamtąd do Cisówka i w końcu do Niedzicy. Jest to trudny szklak, więc nie jest polecany dla rodzin z małymi dziećmi. Należy też pamiętać o właściwym przygotowaniu się na jego pokonanie. Przede wszystkim chodzi o właściwy strój, obuwie oraz o prowiant i łączność. Warto jednak pokonać trudności, żeby móc nacieszyć oczy wyjątkowym krajobrazem oraz okazami przyrodniczymi. Oprócz tego na szklaku znajduje się też wiele atrakcji turystycznych. Są to na przykład kaplice i kościoły, jak ten św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych, czy kaplice św. Antoniego lub św. Michała Archanioła w Nidzicy. Oprócz tego, nie lada atrakcją jest wejście na najwyżej położony punkt na trasie, czyli Pawlikowski Wierch, który znajduje się 1016 m nad poziomem morza, czy na wzgórze Grandeus z, którego rozciąga się panorama uznawana za najpiękniejszą. Niektórzy jednak twierdzą, że najpiękniejsze widoki to te, które można zobaczyć z polan widokowych w Cisówku i Nad Tabor. Bowiem stamtąd można zobaczyć Tatry, Magurę Spiską, Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce, a także Babią Górę. Jest to chyba wystarczająca zachęta żeby znieść trud i wysiłek wspinaczki oznakowanym szlakiem. Tym bardziej, że mieszkańcy Gminy Łapsze Niżne twierdzą, że każdy turysta, który chociaż raz zobaczy te widoki, do końca życia marzy o tym, żeby zobaczyć je znowu. Warto się przekonać, czy to prawda.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2154