Trasa górska Nowa Biała – Kacwin

Adres:

Łapsze Niżne

Górskie wędrówki polecane są wszystkim turystom, którzy odwiedzają tereny na południu Polski. Nie inaczej jest w Gminie Łapsze Niżne, które leży w województwie małopolskim.

Jednym ze szlaków pieszych jest Szlak Nowa Biała - Kacwin. Jest on oznaczony kolorem niebieskim, co oznacza, że jest to szlak dalekobieżny. Jego długość wynosi niespełna osiemnaście kilometrów. Początek szlaku Nowa Biała - Kacwin mieści się we wsi Nowa Biała, której położenie powoduje, że turyści chętnie oddają się pieszym wędrówkom. Okolica jest spokojna, cicha, a krajobrazy są wręcz niepowtarzalne i z pewnością warte zobaczenia. Szlak ten przez Trybsz i Przełęcz nad Łapszanką, prowadzi do najwyżej położonego na trasie punktu. Jest nim Kopylec, który znajduje się 1035 m nad poziomem morza. Stamtąd trasa wiedzie przez Pieskowy Wierch do Kacwina. Trasa jest oczywiście wypełniona atrakcjami turystycznymi, które warto zobaczyć. Jest to na przykład kościół św. Katarzyny w Nowej Białej, czy rezerwat Przełom Białki. Rezerwat znajduje się pomiędzy dwiema skałami, które kiedyś stanowiły jeden masyw. Obecnie jedna ze skał znajduje się w Pieninach Spiskich, a druga w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Obszar ten jest wyjątkowy nie tylko ze względu na unikatową florę i faunę, ale też ze względu na swoje walory archeologiczne. W jaskiniach znajdujących się w skałach znaleziono bowiem szczątki zwierząt takich jak nosorożce włochate, lwy jaskiniowe, czy hieny jaskiniowe, a także ślady człowieka z różnych epok. Najsłynniejszym znaleziskiem jest bumerang z ciosu mamuta, który uznawany jest za najstarszy na świecie i liczy sobie trzydzieści tysięcy lat. Na szlaku Nowa Biała - Kacwin, warto zobaczyć również Kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej, która znajduje się na Przełęczy nad Łapszanką. Widok, który się tam rozpościera, uznawany jest na najładniejszy widok na Tatry. Szlak kończy się w Kacwinie, gdzie warto zajrzeć do Kościoła Wszystkich Świętych, a sama wieś jest też nie lada atrakcją, bo jest najstarszą wsią Polskiego Spisza.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1690