Trasa jeździecka Niedzica – Kacwin

Adres:

Łapsze Niżne

Trasy wycieczkowe w Łapszach Niżnych można podzielić na piesze, rowerowe, wodne i jeździeckie. Do tych ostatnich, należą dwie trasy z, których krótszą jest jedenastokilometrowa trasa Niedzica - Kacwin.

Trasa jak sama nazwa wskazuje rozpoczyna się w Niedzicy. Jest to wieś, która leży u podnóża dwóch szczytów. Jednym jest Cisówka, której wysokość wynosi siedemset siedemdziesiąt siedem metrów. Drugim jest Hombark, którego wysokość wynosi siedemset czterdzieści trzy metry. Zabytki znajdujące się w tej miejscowości to między innymi kościół św. Bartłomieja, zamek, spichlerz, prywatny cmentarz Salamonów, czy też budynek dawnej celnicy. Wieś jest więc bardzo atrakcyjna turystycznie, nie tylko ze względu na krajobrazy, które ją otaczają, ale też na zabytki, które się na jej terenie znajdują. Z Niedzicy trasa jeździecka prowadzi do Kacwina. Jest to również wieś, która uznawana jest za najstarszą na tych terenach. Jest on również bogata w zabytki. Są to między innymi, Miejsca do przechowywania zboża, tradycyjne sypańce, które są jedynymi zachowanymi w Polsce. Oprócz tego w Kacwinie znajdują się też wodospady, dwa najbardziej znane z nich to "Pod Młynarzką" i "Pod Upłazłem". We wsi istnieją też zabytkowe kaplice i kościół z piętnastego wieku. Zimą funkcjonuje tu także wyciąg narciarski, który został wybudowany w 2006 roku. Trasa jeździecka prowadzi z Kacwina do Wielkiej Frankowej. Jest to wieś po stronie Słowackiej, która podobnie jak Osturnia, jest specyficzna jeśli chodzi o kulturę i język. Mieszkańcy Frankowej mówią językiem niezrozumiałym dla mieszkańców pozostałej części Słowacji. Wpływ na to ma bliskość granicy oraz to, że te miejscowości są odcięte od pozostałej części kraju górami i lasami, które w dawnych czasach utrudniały w znacznym stopniu przemieszczanie się. Mieszkańcy musieli być nie tylko samowystarczalni, ale też ich rozwój szedł w nieco innych kierunkach. Trasa jeździecka Niedzica - Kacwin, jest bardzo malownicza i zdecydowanie warta zobaczenia, a sama wycieczka na końskim grzbiecie, jest atrakcją samą w sobie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1133