Zabytkowy spichlerz w Niedzicy

Adres:

Niedzica

Zabytkowy spichlerz w Niedzicy to atrakcja turystyczna, którą można zobaczyć odwiedzając Łapsze Niżne, a dokładniej miejscowość, która znajduje się w tamtych terenach, czyli Niedzicę.

Jest to wieś położona w województwie małopolskim, u podnóży dwóch gór, Cisówki oraz Hombarku. W Niedzicy znajduje się spichlerz położony na wzgórzu Tabor. Zabytkowy spichlerz w Niedzicy został wybudowany pod koniec osiemnastego wieku. Rola jaką spełniał, to była rola magazynu na zboże. Spichlerz jest interesującym zabytkiem z dwóch powodów. Po pierwsze przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie dwieście lat. Po drugie natomiast jest jedynym tego typu budynkiem w Polsce, który przetrwał. Budynek składa się z dwóch pięter, a pod ziemią ma dwa pomieszczenia służące za piwnice. Jednak one są zamknięte dla zwiedzających podobnie jak drugie piętro spichlerza. Spichlerz wybudowany jest w całości z drewna, posiada konstrukcję zrębową. Spichlerz obecnie pełni rolę muzeum etnograficznego. Zbiory muzealne są to eksponaty, które zostały przeniesione z zamku Dunajec oraz z miejscowych chat. Nie lada gratką dla lubiących tego typu atrakcje jest rekonstrukcja pokoju białego, z tradycyjnej chaty spiskiej. Na wystawie zobaczyć można tradycyjne stroje, wyposażenie chat, tradycyjne przyrządy codziennego użytku, rękodzieło lokalnych twórców. Wszystkie przedmioty pochodzą z dziewiętnastego lub dwudziestego wieku i są nie lada gratką dla kolekcjonerów i miłośników sztuki ludowej i tradycji rejonów Polski. Warte uwagi są też eksponaty, które znajdują się przed spichlerzem. Stoją tam łodzie flisacki, tak zwane dłubanki, które służyły do spływu Dunajcem. A także drewniany przydrożny krzyż, który niegdyś stał we wsi. Będąc w tamtych okolicach warto z pewnością zobaczyć zabytkowy spichlerz w Niedzicy, bo jest to nie lada atrakcja historyczna, która przetrwała dwieście lat, co samo w sobie jest warte uwagi. Tereny Łapszy Niżnych są wypełnione zabytkowymi atrakcjami, ale spichlerz z pewnością należy do tych najbardziej wartych uwagi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1125