Zamek w Niedzicy

Adres:

Zamkowa 2, Niedzica - Zamek

Zamek w Niedzicy jest jedną z atrakcji turystycznych Łapszy Niżnych. Znajduje się on na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Niedzica.

Jest to warownia wybudowana w średniowieczu. Zamek w Niedzicy, nazywany jest także zamkiem Dunajec, ponieważ znajduje się na brzegu jeziora, które powstało po postawieniu zapory wodnej na rzece Dunajec. Zamek pochodzi z początków czternastego wieku i prawdopodobnie został wybudowany na gruzach budowli obronnej. Zamek po zakończeniu pierwszej wojny światowej znalazł się na terytorium Polski, a właścicielami zostali Salomonowie. Ostatnia właścicielka z tego rodu, wyjechała z zamku w 1943 roku. W zamku znajdują się: dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki stacja sejsmologiczna PAN, a także muzeum wnętrz oraz historii regionu. Z zamkiem wiąże się oczywiście legenda, która także przyciąga turystów. Jej źródłem jest odnalezienie utajnionej informacji, która podobno zdradza tajemnice ukrycia skarbu. Oczywiście skarb nie został jeszcze odnaleziony. Zamek nie jest tylko atrakcją dla kochających zabytki i poszukiwaczy skarbów. Budzi szerokie zainteresowanie wśród wielbicieli kina. Na tym bowiem zamku kręcono takie filmy jak Zemsta, Mazepa, czy seriale Janosik, a także Wakacje z Duchami. Atmosfera panująca na zamku jest niepowtarzalna, czuć w niej tajemnice i spory kawał historii. Być może także dzięki tej atmosferze zamek jest największą atrakcją turystyczną Małopolski. Warto pojechać do tego miejsca i przekonać się na własnej skórze, a może nawet wybrać się na poszukiwanie ukrytego skarbu. Miejsce jest tak atrakcyjne, że żaden turysta nie będzie żałował wydanych pieniędzy i poświęconego czasu. Dla miłośników mocnych wrażeń, atrakcją będzie z pewnością zwiedzanie zamkowych lochów, gdzie podobno można poczuć atmosferę grozy i zostać przestraszonym przez duchy byłych więźniów. Dla tych turystów, którzy wolą mniejsze dawki adrenaliny za to uwielbiają piękne widoki, zamek oferuje taras widokowy na, którym można nacieszyć oczy górskimi widokami.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 908