Izba Regionalna w Łęcznej

Adres:

Tysiąclecia 10, Łęczna

Łęczna jest dwudziestoczterotysięcznym miastem położonym w województwie Lubelskim, w powiecie łęczyńskim.

Pierwsze zapiski o Łęcznej pochodzą z trzynastego wieku. Początkowo Łęczna była wsią. Jednak w piętnastym wieku, a dokładnie w 1467 roku Jan z Tęczyna, który był wtedy właścicielem wsi, zdobył u Kazimierza Jagiellończyka prawa miejskie dla Łęcznej. Wiązało się to także z pozwoleniem na organizowanie jarmarków na terenie Łęcznej. W mieście organizowane były dwa jarmarki. Łęczna położona jest pomiędzy dwiema rzekami, Wieprzem i Świnką. Takie położenie powoduje, że tereny gminy Łęcznej podzielone są na trzy strefy klimatyczne, co też powoduje, że gmina jest ciekawostką przyrodniczą. Oprócz tego, że klimat i przyroda przyciagają turystów, to do Łęcznej przyciągają też liczne zabytki. Są to na przykład Stare Miasto i Rynek z Ratuszem, Kościół św. Marii Magdaleny, Duża Synagoga, czy Dawna Misjonaria. Oprócz tego w Łęcznej znajduje się także Izba Regionalna. Izba Regionalna znajduje się przy ulicy Tysiąclecia 10. Jest to miejsce, gdzie znajdują się eksponaty związane z tamtymi terenami, czyli z Ziemią Łęczycką. Eksponaty te są przynoszone przez mieszkańców, a także odkrywane na wykopaliskach. W Izbie Regionalnej można zobaczyć przedmioty, które na tej ziemi były używane na co dzień. Narzędzia gospodarskie, wyposażenie domów, książki, monety i inne tym podobne eksponaty. Izba jest otwarta przez dwie godziny w tygodniu, w środy od 13 do godziny piętnastej. Powodem tak krótkich wizyt jest to, że dyżur stróża jest całkowicie społeczny i darmowy. Jednak dla chętnych podany jest numer, który odbiera Pan Wacław Perzyński i to z nim można umówić się na zwiedzanie Izby Regionalnej także w innym terminie. Izba Regionalna jest z pewnością warta zobaczenia i poznania skarbów terenów gminy Łęczna.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1393