Ratusz w Łęcznej

Adres:

plac Kościuszki 5, Łęczna

Telefon:

81 752 11 50

W województwie Lubelskim, w powiecie łęczyńskim położone jest miasto Łęczna, które znajduje się pomiędzy dwiema rzekami, Wieprzą i Świnką.

Liczba mieszkańców Łęcznej wynosi niecałe dwadzieścia cztery tysiące. Przepływające przez teren gminy Łęczna dwie rzeki powodują, że gmina ma zróżnicowaną przyrodę i klimat. Wyróżnić można aż trzy strefy na terenie tej gminy. Wschodnia część gminy Łęczna to tak zwane Polesie Lubelskie. Północna część gminy to Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Z kolei południowa część gminy Łęczna to Kotlina Dorohucka. Zróżnicowanie przyrodnicze przyciąga turystów, którzy lubią przyrodę, ale tereny gminy są też wspaniałym wyborem dla tych turystów, którzy lubią zabytki. Miasto Łęczna powstało już w trzynastym wieku. Na początku funkcjonowało jako wieś. Jednak w piętnastym wieku właściciel wsi uzyskał prawa miejskie. Prawa miejskie wiązały się też z pozwoleniem na organizowanie jarmarków. W Łęcznej można było organizować aż dwa jarmarki, co pozwoliło na szybki rozwój miasta. Jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w mieście, jest Ratusz w Łęcznej, który pochodzi z dziewiętnastego wieku, dokładnie z 1888 roku. Jest to budynek w stylu klasycystycznym. Ratusz w Łęcznej ma przepiękne filary, który przywodzą na myśl budowle rzymskie i greckie. Budynek jest zbudowany z cegły, otynkowany i pomalowany na biało. Dach na Ratuszu jest czterospadowy i wyłożony blachą. Budynek przyciąga turystów, chociaż w mieście znajdują się też starsze zabytki. Jednakże Ratusz w Łęcznej umiejscowiony jest na starym rynku, co powoduje, że turyści chętnie go odwiedzają robiąc sobie wycieczkę po stary mieście. Warto odwiedzając tereny gminy Łęczna zajrzeć do miasta i pozwiedzać chociażby stare miasto i rynek z przepięknym klasycystycznym ratuszem. Warto wybrać się tam całą rodziną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1165