Cerkiew w Dziurdziowie

Adres:

Dziurdziów

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dziurdziowie jest częścią parafii Spotkania Pańskiego w Morochowie.

Jest to świątynia greko-katolicka powstała pod koniec XIX wieku. Dokładnie kościół został wybudowany w 1899 roku. Kościół został zbudowany na miejscu gdzie niegdyś stała świątynia drewniana. W budynku umieszczono, przeniesione z muzeum w Łańcucie ikonostas. Na skutek akcji przesiedleńczej po 1945 świątynia została opuszczona, a komuniści w jej wnętrzu umieścili magazyn. Wcześniej miejscowość była zamieszkiwana przez Ukraińców. Po 1945 musieli oni opuścić swoje domy a co za tym idzie również świątynię. Co gorsza w 1953 Prezydium WRN w Rzeszowie podjęło decyzję o rozbiórce cerkwi. Jak widać decyzja ta nie została zrealizowana i dzisiaj wszyscy mieszkańców jak również turyści mogą podziwiać świątynie. W latach 50-tych ubiegłego wieku cerkiew została całkowicie opuszczona. Wierni pod dach świątyni wrócili dopiero w latach 60-tych. Do dnia dzisiejszego jest użytkowana jako filialna cerkiew prawosławna cerkwi w Hoczwi. Zachwyca przede wszystkim piękne usytuowanie świątyni na szczycie wzgórza. Wspaniale wtapia się w krajobraz. Obok cerkwi, na początku XX wieku wybudowano ponadto trój-arkadową murowaną dzwonnicę. Obok świątyni można również zwiedzać niewielki, lokalny cmentarz. Najstarsze nagrobki pochodzą jeszcze sprzed drugiej wojny światowej. Miejscowość w, której znajduje się cerkiew swoja etymologię wywodzi od słowa Dzyrdzyowa włoskiego fundatora wsi. Przez wieki wieś rozrosła się do ponad 500 mieszkańców przed drugą wojną światową. Po drugiej wojnie światowej zostało jedynie 15 ukraińskich mieszkańców. Historia tej cerkwi jest wiec ściśle związana z historią regionu jak również historią naszego kraju. Całe szczęście dzisiaj świątynia pełni swoje pierwotne znaczenie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1030