Cmentarz żydowski w Lesku

Wstęp:

Płatny

Adres:

Lesko

Żydowski cmentarz w Lesku jest jednym z najlepiej zachowanych nekropolii w Polsce.

Zajmuje on całkiem sporą powierzchnię około 3 ha. Do dnia dzisiejszego przetrwało ponad 2 tys. nagrobków. Prawdopodobnie cmentarz w tym miejscu powstał na początku XVII wieku. Pierwsza informacja na temat cmentarza pochodzi z 1611 roku. Wtedy też dwa miejscowi chłopi mieli sprzedać teren żydom. Pierwsze pochówki na tym terenie miały się odbywać w XVI wieku. Jak głosi legenda na cmentarzu zostali pochowani żydzi pochodzący z Hiszpanii i Portugalii. Najstarsza część cmentarza znajduje się za synagogą przy ul. Słowackiego. Na tą część cmentarza wiodą strome schody. Odnaleźć tam można płyty wykonane z piaskowca. Do dzisiaj ostały się wyłącznie proste płyty nagrobne. Niestety większość pośród przetrwałych nagrobków nie znajduje się na swoich pierwotnych miejscach. Działalność ludzi jak również czynników atmosferycznych przyczyniło się do przeniesienia nagrobków. Płyty początkowo wykonano z piaskowca. Nowszą część nekropolii żydowskiej powstałej między XVIII a XIX wiekiem odnajdziemy na szczycie wzniesienia. Zdecydowana większość nagrobków zachowanych w dobrym stanie pochodzi z XIX wieku. Niestety druga wojna światowa jak również działanie nazistów nie wpłynęło dobrze na stan nagrobków. Pomimo wielu zniszczeń nadal widoczny jest rzędowy układ nagrobków. W 1969 żydowski cmentarz w Lesku został wpisany do rejestru zabytków. Osoby zainteresowane poznaniem historii leskiego cmentarza mnóstwo informacji znajdą w publikacji poświęconej na ten temat pt. „Cmentarz żydowski w Lesku“. Jest to opracowanie naukowe Andrzeja Trzcińskiego i Pawła Synowskiego z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Znajduje się tam pełna inwentaryzacja nagrobków z XVI i XVII wieku. Zwiedzanie cmentarza niestety nie jest bezpłatne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1195