Ratusz w Lesku

Adres:

Rynek, Lesko

Ratusz w Lesku jest budowlą wzniesioną w stylu eklektycznym w 1896 roku.

Został zbudowany w centralnym punkcie rynku leskiego. Budowla jest piętrowa ze stromym dachem oraz wieżę zegarową, znajdującą się tuż nad głównym wejściem. Nad wejściem znajduje się również herb miasta. Pochodzi on jeszcze z czasów pierwszych właścicieli Leska- Kmitów. Do dnia dzisiejszego Ratusz pełni swoją pierwotną funkcję- jest miejscem urzędowania włodarzy miejskich. Obecnie został pięknie odrestaurowany. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków miejscowości. Będąc w Lesku z całą pewnością nie można go przeoczyć. Samo Lesko było niejednokrotnie grabione, palone i rujnowane. Całe szczęście wybudowany pod koniec XIX wieku ratusz przetrwał te zawirowania historyczne. Został wybudowany na miejscu Nowego Rynku. Stary Rynek w miejscowości Lesko to obrośnięty drzewami niewielki skwer. Znajduje się przy nim pomnik Tadeusza Kościuszki oraz pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Leski budynek jest doskonałym przykładem polskiego eklektyzmu w architekturze. W jednej budowli, w tym przypadku leskiego Ratusza w sposób zupełnie swobodny połączono ze sobą elementy architektoniczne na pozór całkowicie się wykluczające. W rezultacie otrzymano ciekawy efekt, czego najlepszym przykładem niech będzie Ratusz w Lesku. W budynku odnajdziemy cechy budowli neorenesansowy, neobarokowych, neogotyckich czy elementy klasycystyczne. Okna są zwieńczone typowymi dla okresu renesansu gzymsami. Z kolei parterowa fasada budynku nawiązuje do stylu klasycystycznego. Ciekawie prezentuje się również strzelisty dach. Przywodzi on na myśl strzeliste zwieńczenia gotyckich świątyń. Całe szczęście Ratusz został przepięknie odnowiony. Dzięki temu turyści przybywający do Leska mogą zapoznać się z jednym z najlepszych przykładów budowli eklektycznej w Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1366