Rezerwat przyrody Dyrbek

Adres:

Lesko

Gmina Lesko jest wyjątkowym miejscem pod względem przyrodniczym. Na jej terenie znajduje się mnóstwo rezerwatów i pomników przyrody.

Pośród jednych z nich jest Rezerwat przyrody Dyrbek z naturalnym zbiorowiskiem buczyny karpackiej. Rezerwat zajmuje powierzchnię ponad 130 ha. Dokładnie znajduje się on na południowo-zachodnim stoku wzniesienia Gór Słonych. Urozmaicona rzeźba terenu wprawi w zachwyt każdego odwiedzającego to urokliwe miejsce. Gęsta sieć płynących wartko potoków tworzy wspaniały krajobraz. Na terenie rezerwatu można podziwiać mnóstwo starych drzew. Odnajdziemy tu drzewostany jaworowo-bukowo-jodłowe. Imponująco prezentują się zwłaszcza pnie niektórych drzew. Obwód najpotężniejszych pośród nich sięga nawet 450 cm. W rezerwacie można podziwiać typowe dla buczyny karpackiej rośliny. Rezerwat jest miejscem bytowania nie tylko chronionych roślin ale również rajem dla ptaków. Zapaleni amatorzy dzikiej przyrody mogą tu zaobserwować orlika krzykliwego, puchacza czy puszczyka uralskiego. Świetnie też czują się w tym miejscu dzikie zwierzęta. Przy odrobinie szczęścia turystom uda się zaobserwować przebiegające tedy jelenie, dziki czy sarny. Rezerwat „Dyrbek“ został utworzony w 1996 roku na mocy decyzji wojewody krośnieńskiego. Mieszkańcy jak również licznie przybywający turyści podziwiają przede wszystkim piękne runo leśne, kryjące wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Najlepiej w to miejsce wybrać się wczesną wiosna, gdy przyroda rozkwita w całej okazałości. Warto wybrać się w poszukiwaniu geofitów. Wiosną najwcześniej zakwitają przebiśniegi. Przepiękny urozmaicony krajobraz w połączeniu ze wspaniała przyrodą sprawiają, że rezerwat przypomina raj na ziemi. Do tego trzeba dodać kojący świergot ptaków. W pobliżu znajdują się również doskonałe warunki do uprawiania lotów szybowcem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1256