Rezerwat przyrody Góra Sobień

Adres:

Lesko

Rezerwat przyrody Góra Sobień to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie gminy Lesko.

Znajduje się ona na tresie wiodącej z Leska, przez Załuż do Sanoka we wsi Manasterzec. Rezerwat powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku i zajmuje niewielka powierzchnię 5 ha. Miejsce to nazywane jest niekiedy bramą Bieszczad. Ochroną objęte są unikalne gatunki fauny i flory. Podziwiać u można rzadkie okazy roślinne jak również owady. Kierując się w stronę średniowiecznych ruiny po zamku Sobień możemy podziwiać interesujące gatunki roślin jak kalina koralowa i lilia złotogłów. Na niektóry rośliny znajdujące się w rezerwacie lepiej jednak uważać, szczególnie na tojady. To jedne z najbardziej trujących roślin w Polsce. Na terenie rezerwatu znajduje się tojad mołdawski, dzióbaty oraz wiechowaty. Interesująco przedstawia się zwłaszcza drzewostan. W rezerwacie dominują przede wszystkim lasy mieszane z nadrzeczem grądu. Ponadto zlokalizowane są tu jodłowe bory oraz łęgi. W okresie wiosennych roztopów lasy narażone są na podtapianie. Najpiękniej rezerwat prezentuje się w okresie wiosennym przebiśniegi, przylaszczki czy cebulice dwulistne rozkwitają w swojej całej okazałości. Rezerwat jest miejscem bytowania wielu rzadkich okazów bezkręgowców: skaponogów, pierwowijów, roztaczy czy innych owadów. Podróż po rezerwacie umilać nam będą piewik gałązko-wiec, cykady euroazjatyckie wydające piękne dźwięki. W rezerwacie znajdziemy również pająka Sirio Carpaticus, żywa skamielina epoki trzeciorzędu. Wśród osobliwości przyrody wymienić można niepylaka mnemozyna- niezwykły okaz motyla. Obecne są tu również chronione gatunki płazów jak salamandra plamista czukumaka górska. Latem do rezerwatu przybywają również bociany. Osobliwości przyrodnicze rezerwatu najlepiej podziwiać wędrując ścieżka dydaktyczną rozpoczynająca się w zamku sobieńskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1641