Rezerwat przyrody Grąd

Adres:

Średnia Wieś

Nieopodal miejscowości Lesko znajduje się urokliwy Rezerwat Przyrody Grąd.

Jest on zlokalizowany jest w Średniej Wsi tuż nad rzeką San. Rezerwat jest miejscem zupełnie wyjątkowym, w którym można podziwiać wyjątkowy las. Jest to południowo-zachodni fragment pasma Czulni. W rezerwacie można podziwiać ponad stuletnie okazy lip oraz grabów. Na terenie rezerwatu znajduje się wielu pomników przyrody. Rezerwat został utworzony 5 sierpnia 2003 roku. Głównym celem ochrony jest zachowanie subkontynentalnego grądu o nazwie Tilio-Carpinetum. Południowo-zachodni fragment Czulni na, którym znajduje się Rezerwat jest częścią pasma górskiego Pogórza Leskiego. Bardzo cenne dla wszystkich zwiedzających będą z pewnością ekosystemy leśne oraz liczne okazy fauny i flory. Grąd subkontynentalny można podzielić na cztery podzespoły uzależnione od zastanych warunków. W Rezerwacie można odnaleźć typowe dla terenów górskich rośliny. Wiele spośród nich to chronione i rzadkie gatunki. Można wymienić chociażby rzadkie odmiany storczyka jak Orchideaceae w postaci kruszczyka szerokolistnego Epipactis Helleborine czy gnieźnik leśny Neottia Nida-Avis. Wśród pozostałych drzew występujących na tym obszarze wymienić możemy również dęby, wiązy czy brzozy. Najbardziej cenne są wspomniane wcześniej lipy i graby, których wiek sięga nawet 100 lat. Ponadto na terenie rezerwatu występują takie odmiany roślin jak cebulica dwulistna, pokrzyk wilcza jagoda, tojad mołdawski, paprotnik kolczysty, bluszcz pospolity czy wiosenne przebiśniegi. Ogólnie rzecz biorąc na terenie rezerwatu znajduje się ponad 20 gatunków roślin objętych ochroną. W rezerwacie można również zauważyć występowanie wiekowej sosny. To zupełnie wyjątkowe miejsce na planie gminy Lesko. Z całą pewnością warto się tu wybrać by w ciszy i spokoju podziwiać osobliwości przyrody.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1065