Cmentarz żydowski w Leśnicy

Adres:

ul. Starostrzelecka, Leśnica

Z pewnością każdy wie, iż dawniej Polska była krajem bardzo zróżnicowanym pod względem narodowym i etnicznym.

Na naszych ziemiach szczególnie wiele było osób pochodzenia żydowskiego. Niestety po II wojnie światowej Żydów w Polsce zostało niewielu, gdyż większość z nich została wymordowana. Żydzi zostawili po sobie kawał kultury i sztuki, która ciągle jest obecna. W Polsce znajduje się mnóstwo cmentarzy żydowskich rozsianych po całej Polsce. Jeden z nich znajduje się w górnośląskiej leśnicy położonej w województwie opolskim. Powstał on w 1837 roku i znajduje się on przy obecnie istniejącej ulicy Starostrzeleckiej. Leśnicki cmentarz żydowski ma powierzchnię zaledwie 0, 06 hektara, czyli nie jest on zbyt wielki. Większość nagrobków, która się na nim znajdowała uległa dewastacji. Przetrwały tylko nie liczne, a większość z nich nie jest w najlepszym stanie. W 1988 roku niejacy Jerzy i Jan Paweł Woronczakowie prowadzili prace renowacyjne na terenie leśnickiego kirkutu. Zidentyfikowali oni trzydzieści cztery pomniki lub też jedynie ich fragmenty. Macewy te wykonane są zazwyczaj z marmuru, granitu lub piaskowca, na których możemy przeczytać napisy, umieszczone tam w języku hebrajskim oraz niemieckim. Najstarszy grób na tym cmentarzu należy do niejakiej Berty Mohaver, która zmarła 24 września 1841 roku. Wokół cmentarza znajduje się metalowe ogrodzenie, a dokładniej płot z metalowych przęseł. Na cmentarz można bez problemu wejść przez furtkę, która jest niezamykana. Cmentarz żydowski w Leśnicy stanowi wspaniałą pamiątkę po polskich Żydach. Zarówno kirkut leśnicki, jak i wszystkie inne w Polsce powinny być obdarzane wielkim szacunkiem przez Polską społeczność. Warto jest odrestaurowywać takie miejsca i pokazywać dobre i przyjazne cechy naszego narodu. Z pewnością leśnicki kirkut jest miejscem, które warto odwiedzić będąc w pobliżu tego miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1089