Góra Świętej Anny

Adres:

Góra Świętej Anny

Województwo opolskie jest niezwykłym miejscem pod wieloma względami.

Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością ucieszą każdego podróżnika. Znajduje się tu także wieś o przepięknej nazwie- Góra Świętej Anny. Wieś leży na pewnym stoku o tej samej nazwie. W tej wspaniałej wsi możemy podziwiać wiele niezwykłych zabytków. Jednym z nich jest wyżej wspomniany obszar Góry Świętej Anny. Na górze tej znajduje się klasztor franciszkanów, gdzie znajduje się bazylika oraz sanktuarium, do którego bardzo często organizowane są pielgrzymki z różnych zakątków Polski. Można tam również podziwiać kaplice maryjne oraz dwadzieścia sześć kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej powstałych w osiemnastym wieku. Ciekawym jest również kaplica pod wezwaniem świętego Józefa oraz mogiła powstańców śląskich i dwie mogiły żołnierskie. W Górze Świętej Anny znajduje się także dom pielgrzyma, karczma, dom Związku Polaków w Niemczech oraz zabytkowy dom na rynku i piec wapienniczy. Wymieniając zabytki tej cudownej wsi nie można zapomnieć o amfiteatrze, który został zbudowany przez Niemców w latach 1924-1938. Znajdowało się w nim siedem tysięcy miejsc siedzących i czterdzieści trzy tysiące stojących. Stanął tam również pomnik upamiętniający Niemców walczących w powstaniu. W późniejszych czasach został on jednak wysadzony. Dziś stary amfiteatr jest bardzo mocno zaniedbany. Przypomina on mieszkańców o smutnych czasach wojennych. W Górze Świętej Anny znajduje się także pomnik niejakiego Xawerego Dunikowskiego, który zaczęto wnosić w dwudziestą piątą rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Inną atrakcją Góry Świętej Anny z pewnością są nieczynne kopalnie oraz jaskinie. Znajduje się tu również rezerwat geologiczny Góra Świętej Anny. Z pewnością ta cudowna wieś jest miejscem, do którego warto przyjechać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 929