Cmentarz żydowski w Leżajsku

Adres:

Leżajsk

Cmentarz żydowski w Leżajsku jak sama nazwa wskazuje jest miejscem upamiętniającym ofiary żydowskie.

Cmentarz ten powstał prawdopodobnie w XVIII wieku, ale nadal można go odwiedzać i zobaczyć tam groby swoich bliskich. Nie jest to może bardzo zadbane miejsce, ale nie ma się co temu dziwić. Posiada ono jednak swój specyficzny klimat, dlatego warto się tam pojawić, gdy będzie się w niedalekiej odległości od Leżajska. Cmentarz ma dość pokaźne rozmiary, ponieważ jego przestrzeń liczy sobie aż 2 hektary, więc nietrudno jest się tam zgubić, ale pod kątem zwiedzania miejsce to nie ma sobie równych w regionie. Jest to ciekawa opcja zwłaszcza dla osób ceniących sobie budowle sakralne, które są głęboko wierzące, pobożne oraz bardzo religijne. Takich na całym świecie nie brakuje, więc miejsce to tętni życiem praktycznie przez cały rok, na pewno warto się tam udać na zwiedzanie. Można się w ten sposób dowiedzieć wielu cennych informacji na temat ludności żydowskiej, która zamieszkiwała w dawnych latach te tereny. Na cmentarzu pochowanych zostało wiele znanych osób pochodzenia żydowskiego, a ich groby są często odwiedzane przez turystów z całego świata. Miejsce to zostało skutecznie odrestaurowane, więc cieszy się dużą estetyką oraz popularnością zwłaszcza wśród nieco starszych osób, dla których wizyta na takim cmentarzu to niesamowite przeżycie. Przyjeżdżają tutaj zwłaszcza chasydzi, którzy mają wielu przodków pochowanych właśnie w tym miejscu. Największym uznaniem cieszy się grób zawierający w sobie szczątki Elimelecha Weissbluma. Jest on często odwiedzany i wędrują tutaj pielgrzymki o każdej porze roku. Śmiało można stwierdzić fakt, że miejsce to jest godne uwagi dla osób, które cenią sobie zabytki i lubią je zwiedzać. Jest to ciekawa opcja dla wszystkich osób, którzy zainteresowani są historią życia ludności żydowskiej na ziemiach leżajskich.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1882