Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

Adres:

Jana Pawła II 1, Limanowa

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej powstała ku upamiętnieniu stulecia Konstytucji 3 maja – aktu normatywnego z 1791 roku i jest usytuowana nieopodal Rynku miejskiego w Limanowej.

Strzelisty budynek powstawał w latach 1910 -1912 i stanowi jeden z najważniejszych obiektów architektonicznych tego malowniczego miasta, usytuowanego na południu kraju. Kościół ten został podniesiony w 1991 roku przez Papieża Polaka do rangi bazyliki mniejszej. Od tej chwili stanowi olbrzymią dumę zarówno mieszkańców Limanowej, jak też i turystów, którzy tu chętnie przyjeżdżają z najdalszych zakątków kraju. Kościół stanowi typowo secesyjny obiekt, który jest zewnątrz zdobiony kamieniem. Jego znakiem rozpoznawczym jest wysoka wieża, którą koronuje nawiązująca do barokowego stylu przyłbica. Na niej zaś została naniesiona płaskorzeźba symbolizująca ukrzyżowanie Jezusa oraz polski orzeł. Do tego zaś w całej bryle dochodzą elementy drewniane, które wspaniale wpisują się w tradycję regionu. Kościół połączony jest z dwóch prostych elementów, które stanowią harmonijną całość, mającą na celu uwydatnienie potęgi otoczonej szczególnym kultem figury Matki Bożej Bolesnej, która znajduje się wewnątrz. Kiedy wejdziemy do bazyliki, koniecznie powinniśmy obejrzeć ołtarz główny, którego centralnym punktem jest rzeźba Matki Boskiej Bolesnej, która to została wykonana z drewna lipowego. Figura ta pochodzi aż z piętnastego wieku. Świątynia jest obficie zdobiona witrażami przez które wpada do pomieszczenia światło oraz mozaikami. Warto także zwrócić uwagę na ołtarze boczne, które podkreślają potęgę sakralną tego miejsca – ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy też Relikwii Świętych i Błogosławionych. W bazylice stoi drewniana chrzcielnica z 1527 roku, złocona ambona oraz droga krzyżowa z 1924 roku. Każdy, niezależnie od wyznania oraz poglądów, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce będąc w Limanowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1183