Dwór Marsów

Adres:

Marka 13, Limanowa

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, czyli Dwór Marsów jest usytuowany przy ul. Marka w Limanowej.

Nazwa zaś wywodzi się od nazwiska przedsiębiorczej rodziny, która to miała olbrzymi wpływ na rozwój gospodarczy miasta, który przypadał na drugą połowę dziewiętnastego wieku. Z tego właśnie powodu włodarze miasta nie pozostali dłużni zaprzeszłym dobroczyńcom i ku ich pamięci turyści odwiedzający dziś te strony mogą poznać historię tego miejsca. Budynek, w którym od 1987 roku mieści muzeum, to typowy staropolski dworek, którego dach pokryty jest drewnianym gontem. Wewnątrz zaś kryją się eksponaty, które przybywającym tu zwiedzającym przedstawiają dawne dzieje, które wpłynęły na teraźniejszość. Na terenie obiektu można obejrzeć zarówno wystawy stałe, jak też i czasowe. Ciekawostką tu będzie na przykład obejrzenie apteki mgr Klementyny Bączkowskiej. Warto tu rzucić okiem na różnego rodzaju drobiazgi związane z rzemiosłem dawnego farmaceuty. Biznes ten przechodził z ojca na syna. Wystawa gromadzi historię aż pięciu pokoleń aptekarzy. Tu – w Limanowej zachowały się różnorakie wagi i miary apteczne. Równie atrakcyjną jest też wystawa etnograficzna. Tu można obejrzeć eksponaty związane z historią okolic Limanowej. Są to wiele mówiące o dawnej kulturze stroje ludowe, czy też narzędzia, jakimi posługiwała się dawniejsza ludność. Bardzo atrakcyjne do obejrzenia będą też tak zwane skrzynie posagowe. To dziedzictwo dawnej kultury ludowej. Obowiązkowo obejrzeć też tu trzeba kolekcję dewizek, które miały różnorodne zastosowanie. Były bardzo pomocne przy spinaniu kluczy, zegarków, czy też innych przedmiotów. Osoby ceniące sztukę będą niezmiernie zadowolone przy tym z tego, że można się tu delektować oglądając prace plastyczne. Takich atrakcji zażyć można tu wiele. Bez trudu przeniosą one nas do czasów odległych, które są ważną podwaliną teraźniejszości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2279