Kościół św. Antoniego w Męcinie

Adres:

Męcina

Wczasy w Limanowej powinny również być w pewnym zakresie spędzone na poznawaniu tutejszej tradycji, która wynika z przeszłości.

Złożyło się na nią wiele budowli o charakterze sakralnym, które to ze względu na swoją wartość duchową stanowią nierozłączny element tożsamości tego regionu. Warto w tym celu odwiedzić kościół pod wezwaniem Świętego Antoniego Opata, który znajduje się w Męcinie. Jest to jeden z piękniejszych zabytków, który ze względu na swoją wartość znalazł się na Szlaku Architektury Drewnianej. Budynek ten to przepiękny, drewniany kościół, który pochodzi z 1685 roku. Ufundował oraz wybudował go Stanisław Krzesz. Według historycznych przekazów wiadomo, iż na miejscu tego zabytku stał inny kościół, który został wzniesiony około trzynastego wieku. Świątynia ta w swojej pierwotnej formie posiadała kryty gontem dach oraz stanowiła drewnianą konstrukcję. Współcześnie zaś obiekt posiada dach kryty blachą oraz wieżę, która została wybudowana w 1805 roku. Świątynia posiada także zakrystię oraz skarbiec. Kościół przeszedł liczne przebudowy, konserwacje oraz adaptacje, które miały wpływ na jego obecny wygląd. W tym trybie zostały wyremontowane organy. Obiekt sakralny posiada mocne fundamenty na bazie kamienia. W kościele znajduje się też nietypowy dla drewnianych tego typu obiektów sufit. Świątynia posiada aż cztery ołtarze. Ołtarz główny z 1697 roku to dzieło baroku z krańcowego jego okresu. Jest on poświęcony Chrystusowi Bolejącemu. Po bokach usytuowano figury przedstawiające anioły. Tu również można podziwiać obrazy dotyczące męki Pańskiej. Konwencja jest związana z misją tej świątyni. Boczne ołtarze to również kult Chrystusa. Warto bowiem wiedzieć, że jest to sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Ze względu na swoją stylistykę znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1372