Kościół św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej

Adres:

Pisarzowa 20, 34-654 Pisarzowa

Kościół św. Jan Ewangelisty w Pisarzowej to jeden z tych zabytków architektonicznych, który ze względu na swoją doniosłość znalazł się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Tu można obejrzeć aż 253 zabytków o tego typu charakterze. Kiedy znajdziemy się już w Pisarzowej, warto wiedzieć, że obiekt ten powstał w 1713 roku na bazie poprzedniej świątyni. Kościół jest pokryty blachą i rzecz jasna wykonany z drewna. To projekt jednonawowy, z zakrystią, która została usytuowana od strony północy. Ołtarz kościoła pochodzi z okresu siedemnastego oraz osiemnastego wieku. Tu, w części centralnej znajduje się obraz Matki Bożej wraz z Jezusem, który pochodzi również z końca siedemnastego wieku. Warto też zwrócić uwagę na ołtarze boczne. Tutaj na szczególne uwzględnienie zasługuje ten poświęcony dla Serca Pana Jezusa. Jest to obraz aż z 1892. Świątynia jest przepełniona tematyką o charakterze sakralnym. Warto również zwiedzając to miejsce poświęcić nieco uwagi na detale, które wpływają na całokształt. Dobrze jest też obejrzeć te elementy, które stanowią jej stałe wyposażenie. Tu będzie to na przykład chrzcielnica z siedemnastego wieku, czy też organy z 1980 roku. Ołtarz kościoła, centralna część świątyni pochodzi z okresu siedemnastego oraz osiemnastego wieku. Tu, w części główniej znajduje się obraz Matki Bożej wraz z Jezusem, który pochodzi podobnie, jak cały obiekt z końca siedemnastego wieku. Spacerując po kościele dobrze jest też zwrócić uwagę na ołtarze boczne. Tutaj na szczególne uwzględnienie zasługuje ten, który został stworzony dla Serca Pana Jezusa. Pochodzi on tak naprawdę od imienia i jest to dzieło stare, sięga bowiem aż 1892 roku. Kościół jest pełen tak pięknych przedmiotów. Niektóre z nich stanowią unikaty na miarę kraju. Jak na przykład chrzcielnica z 1980 roku. To wielkie dziedzictwo tradycji i kultury, jak też i inne obrazy o tematyce sakralnej. Warto również zwiedzając tę świątynie zwrócić uwagę na elementy, które stanowią wyposażenie świątyni jest to na przykład chrzcielnica z 17 wieku czy też organami z 1980.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1479