Kościół znalezienia krzyża świętego w Nowym Rybiu

Adres:

34-652 Nowe Rybie 26

Obiekt sakralny pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Trójcy Świętej w Nowym Rybiu to przepiękny, gotycki kościół, który ma status kościoła parafialnego.

Jest to obiekt sakralny murowany, o tynkowany, okryty z zewnątrz metalową blachą. Biorąc pod uwagę różne dzieje związane z losami tego zabytku, znajduje się on obecnie w bardzo dobrym stanie ponieważ w latach 1993 i 1997 został tu przeprowadzony bardzo solidny remont, który nie naruszył w żaden sposób spuścizny historycznej, która utworzyła to miejsce. Kościół jest otwarty dla zwiedzających i warto poświęcić choć kilka chwil na to, by zajrzeć do jego wnętrza. Poza wspaniałą, sakralną architekturą można obejrzeć tu piękne przedmioty związane z religijnością lub też w skupieniu się pomodlić. Warto wiedzieć, iż jest to obiekt sakralny o typowo gotyckiej architekturze. Można tu podziwiać barokowy ołtarz z rzeźbą Chrystusa. Dodatkowo w środku znajduje się drewniana chrzcielnica z szesnastego wieku oraz pięknie zdobiona ambona. Warto tu obejrzeć również stację męki Chrystusa z dziewiętnastego wieku. Barok to epoka, która zostawiła wiele dobrego w historii polskiego narodu. Jest to styl, który występował w Europie w czasie dość późnego średniowiecza. Było to pomiędzy trzynastym a szesnastym wiekiem. Warto przy tym wiedzieć, że typowa gotycka budowla to przede wszystkim strzelistość i kierunki pionowe w budownictwie. Tu z całą pewnością możemy to zaobserwować. Kiedy przyjedziemy w to miejsce zwłaszcza w miesiącach zielonych, naszym oczom ukaże się uroczy kościół otoczony drzewami. Jest to biały, strzelisty budynek, zakończony stromym dachem, pokryty blachą. Źródła podają, że to bardzo stara parafia, bowiem sięga aż piętnastego wieku. W 1795 roku kościół spłonął. Został odbudowany przez osobę, która była ówczesnym właścicielem wsi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1637