Szlak architektury drewnianej Limanowa

Adres:

Limanowa

Nie tylko pasjonaci tematyki sakralnej będą zainteresowani Szlakiem Architektury Drewnianej, który to stanowią aż 254 przepiękne wspaniałe i zabytkowe obiekty o charakterze sakralnym.

Na tego rodzaju atrakcję turystyczną składają się wszelkiego rodzaju świątynie. Począwszy od klasycznych tradycyjnych kościołów, które pochodzą z różnych epok oraz okresów, jak też i niezwykle piękne, wspaniale wykonane cerkwie. Warto tu również obejrzeć przy okazji wszelkiego rodzaju elementy uzupełniający tego rodzaju obiekty. Są na przykład dzwonnice, czy też same skanseny, które były powiązane z kościołami. Niektóre z nich są tak pięknie wykonane, że budzą zachwyt i doczekały się wpisu na listę światowego dziedzictwa kulturowego prestiżowej organizacji UNESCO. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Tutaj warto wiedzieć, iż na tej zaszczytnej liście znalazł się na przykład kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, w który jest położony w miejscowości Binarowa, czy też kościół pod wezwaniem Świętego Filipa i Jakuba w miejscowości Sękowa. Do tego rodzaju listy zostały także dopisane cerkwie, które znajdują się na szlaku, jak na przykład pod wezwaniem Świętego Jakuba młodszego Apostoła, który znajduje się w miejscowości o nazwie Powroźnik. Każdy, kto podejmie decyzję o tym, aby udać się szlakiem architektury drewnianej, powinien wziąć ze sobą aparat i nieco zorientować się w tematyce sakralnej. Znane obiekty bardzo wiele nam mówią o tym, jaka moda panowała w danych okresach, kiedy powstawały kościoły oraz świątynie. Warto wiedzieć, że ten szlak turystyczny wiedzie przez województwo śląskie małopolskie i podkarpackie i tutaj te regiony współpracują ze sobą, aby chronić tego niezwykle cennego szlaku. Jest to spuścizna, która wiele mówi o przeszłości, o historii i tradycji, jak też i o sztuce ludowej. Warto też wiedzieć, że kościoły, katedry oraz cerkwie są oznaczone informacjami. Ciekawostką jest fakt, że na przykład w województwie śląskim tego rodzaju szlak sięga aż 1060 km i tutaj na niego składa się z 93 obiekty.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 796