„Cypr wstrząśnięty, nie zmieszany”

Wydarzenie archiwalne
Środa, 30 marzec 2016 17:00 WOLNY
Adres:

ul. MB Bolesnej 13, Limanowa

Telefon:

18 337 21 40

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim pt. „Cypr – wstrząśnięty, nie zmieszany”. Spotkanie odbędzie się 30.03.2016 r. (środa) o godz. 17.00 w limanowskiej MBP (ul. M.B. Bolesnej 13, wstęp wolny).

 

Andrzej Pasławski: CYPR – magiczna wyspa, wyspa Afrodyty, wyspa miłości, czy to jeszcze Europa, czy już Afryka? Miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, Copacabana Morza Śródziemnego, kurorty, piękne plaże, zapierające dech widoki. Wyspa na skrzyżowaniu szlaków handlowych i na styku kultur. Położenie tyleż strategiczne, co nieszczęśliwe, od stuleci przechodząca z rąk do rąk i targana zawieruchami i niepokojami. Stąd też na Cyprze znajdziemy antyczne miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, dzikie plaże, na których żółwie składają jaja, słone jeziora oraz mnóstwo off-roadu i dzikich ścieżynek.

Ale to tylko ta błyszcząca strona monety.

Jest i ta druga – kraj podzielony 180-kilometrowym murem, Nikozja, ostatnia stolica podzielona na dwie części – grecką i turecką. Bowiem północna część wyspy, to nieistniejące, a istniejące państwo – Turecka Republika Cypru Północnego, powstałe w wyniku inwazji tureckiej w roku 1974. To inne oblicze Cypru – zrujnowane dzielnice, miejsca wyglądające niczym Czarnobyl, opuszczone od ponad 30tu lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem, szkielety hoteli, szkół, teatrów – wymarłe miasta, po których wiatr pędzi pył i suche liście.  Tu zobaczymy przepiękne, gotyckie katedry zamienione na meczety, miasta-porty z ogromnymi weneckimi zamkami i warowniami – tu też toczy się życie, ale w innym jakby świecie. Pokażę obie części Cypru, miejsca przepiękne, dzikie, ale i ogrom ludzkiego nieszczęścia, ruiny, druty kolczaste  i strzegących tego stanu żołnierzy. Pokażę Cypr wstrząśnięty od 1974 roku i po dziś dzień etnicznie i społecznościowo nie zmieszany. 

Spotkanie realizowane w ramach cyklu „Biblioteka dla Seniora”.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 909