Film „Zerwany Kłos” - w marcu w Kinie „Klaps”

Wydarzenie archiwalne
Sobota, 04 marzec 2017 13:30 WOLNY
Adres:

Kino "Klaps", ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa

Telefon:

18 337 16 03

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

17 lutego 2017 r. na ekrany polskich kin wszedł film o bł. Karolinie Kózkównie - "Zerwany Kłos" w reż. Witolda Ludwiga. Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W Limanowej film będzie emitowany w kinie Klaps w dniach od 3-16 marca.

Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. 16-letnia Karolina Kózkówna, ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka.

Bł. Karolina pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Ta prosta, wiejska dziewczyna ustrzegła swej dziewczęcej godności i dochowała wiary w Jezusa Chrystusa. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności.

W rolach głównych wystąpili m.in. Aleksandra Hejda (bł. Karolina Kózkówna) i Dariusz Kowalski (Jan Kózka). – Historia ojca Karoliny jest niezwykle dramatyczna. Było dla mnie wielkim wyzwaniem, żeby jakoś „dobrać się” do tej postaci, jakoś ją obronić… - mówi Dariusz Kowalski, który wcielił się w tę rolę, w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl – Jego zachowanie pozostaje tajemnicą. Zostawił przecież córkę w rękach sołdata, wiedząc, co ją może czekać. Wydawać by się mogło, że powinien bronić Karoliny za wszelką cenę. Z drugiej strony – w domu zostawił liczną rodzinę… Ten człowiek do końca życia zmagał się z wyrzutami sumienia – podkreśla Kowalski specyfikę swojej postaci.

Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.  – Wszystkich nas łączy pragnienie nowej ewangelizacji świata poprzez kulturę, w tym także poprzez film. Mamy świadomość ogromnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży w duchu tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, a także rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej – podkreślają twórcy filmu z Fundacji Lux Veritatis.  

Film w kinach jest w dystrybucji Kondrat – Media.

„Zerwany kłos” został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 r. na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM.

Trailer filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=4bzMVupJvTk

https://www.youtube.com/watch?v=ppFWwTtoecI

Utwór z filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=NWt39jnN7yo


PRESS BOOK:

https://drive.google.com/drive/folders/0B6_Wg5YrJ6yrTW1PN1cwQi1WajQ

Obsada:

bł. Karolina: Aleksandra Hejda

Teresa: Magdalena Michalik

Jan Kózka: Dariusz Kowalski

ks. Władysław Mendrala: Witold Bieliński

Stary Kozak: Paweł Tchórzelski

Maria Kózka: Zuzanna Lipiec

Sorokin: Piotr Zajączkowski

Wieśniacy: Mirosława Marcheluk, Maciej Gąsiorek, Ryszard Mróz

Młoda Karolina Kózkówna: Oliwia Chmielewska

scenariusz i reżyseria: Witold Ludwig

zdjęcia i montaż: Julian Kucaj

muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak

producent: Fundacja Lux Veritatis

gatunek: Dramat historyczny, hagiograficzny

metraż: 95 minut

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 720