Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

Wydarzenie archiwalne
Niedziela, 01 maj 2016 18:00 WOLNY
Adres:

ul. Jana Pawła II 1, Limanowa

Telefon:

602 100 666

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

1 maja br. o godz. 18.00 w Limanowej odbędzie się peregrynacja symboli Światowych dni Młodzieży z udziałem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. W organizację uroczystości włącza się samorząd Miasta Limanowa. Na symbole składa się krzyż ŚDM oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. 

W dniach od 1 do 13 maja w Diecezji Tarnowskiej trwać będzie peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyża oraz Ikony Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego, które przekazał młodzieży świata – św. Jan Paweł II.

Bazylika MBB oraz Okręgowe Biuro Światowych Dni Młodzieży w Limanowej serdecznie zaprasza do udziału w uroczystym rozpoczęciu peregrynacji oryginalnych Symboli ŚDM, które przybędą do nas z Gniezna.
 
Jako okręg limanowski dostąpiliśmy zaszczytu powitania tych Symboli jako pierwsi w naszej diecezji – właśnie w Limanowej – w niedzielę 1 maja.
 
Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.15. na limanowskim rynku. Następnie o godz. 19.00 sprawowana będzie uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Po Niej odbędzie się uwielbienie i Apel Maryjny.

 

Natomiast w poniedziałek 2 maja na godz. 9.00 zapraszamy na Drogę Światła oraz na godz. 11.00 na Eucharystię – wszystkie osoby chore, niepełnosprawne oraz młodzież.

 

O godz. 15.00 – Godzina Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym nastąpi pożegnanie Symboli ŚDM w Limanowskiej Bazylice.

 Symbole zagoszczą również o godz. 13.00 w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu, oraz w Szpitalu w Limanowej o godz. 14.00.

SYMBOLE ŚDM

 

Pierwszym znakiem jest Krzyż Światowych Dni Młodzieży.  Po raz pierwszy pojawił się on w Bazylice św. Piotra, w pobliżu głównego ołtarza podczas Jubileuszu Odkupienia, który Kościół obchodził od Wielkiego Tygodnia 1983 do Wielkiego Tygodnia 1984 roku.

Na zakończenie Roku Jubileuszowego ten właśnie krzyż Jan Paweł II przekazał młodym, wypowiadając następujące słowa: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” (Rzym, 22 kwietnia 1984 r.)

Odtąd krzyż ten pielgrzymuje po całym świecie. Wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii, był obecny podczas wszystkich międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży.  Od 1994 roku ten krzyż podróżuje przez cały rok po wszystkich diecezjach tego kraju, który organizuje kolejny międzynarodowy Światowy Dzień Młodzieży. Pielgrzymka ta stanowi formę duchowego przygotowania danego kraju do przyjęcia papieża i młodzieży z całego świata. A teraz przyszedł ponownie czas na nas Polaków.(…)

Drugim znakiem, jest rzymska kopia obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani (tj. Ocalenie Ludu Rzymskiego). Ta – namalowana w bizantyjskim stylu, a pochodząca z XII wieku ikona – jest najczęściej kopiowanym na świecie i najpopularniejszym wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny. Oryginał znajduje się w pierwszej i największej bazylice poświęconej Matce Bożej na Zachodzie, w Bazylice Matki Bożej Większej (Śnieżnej). W roku 2003 papież Jan Paweł II podarował młodzieży ten drugi symbol wiary, aby niosła go po świecie razem z krzyżem ŚDM.

Przekazując ją młodym Ojciec Święty powiedział: „Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia” (Rzym, XVIII Światowy Dzień Młodzieży, 2003 r.). Obraz Matki Bożej, umieszczony obok krzyża ŚDM, przypomina nam słowa Chrystusa do ucznia: „Oto Matka twoja”. Przypomina także postawę św. Jana: „uczeń wziął ją do siebie” (J 19,27). W ten sposób jesteśmy zaproszeni do powierzenia się Maryi i do wzięcia Jej w swoje życie. Stojąc ufnie pod krzyżem, mimo wielkich boleści, Maryja pokazuje, że dzięki Chrystusowi jest możliwe nasze całkowite zawierzenie Bogu i ono jest jedynie słuszną postawą, która prowadzi człowieka do spełnienia i szczęścia – w ramionach Bożego miłosierdzia!”(Z homilii ks. Tomasza Sieradzkiego).

OKRĘGOWE BIURO ŚDM W LIMANOWEJ

„Od wielu miesięcy trwają przygotowania do przyjęcia na naszym terenie pielgrzymów  z całego świata podczas Tygodnia Misyjnego, w dniach 20-25 lipca br.” – mówi Alicja Majda koordynator ds. logistyki ŚDM Okręgowego Biura ŚDM w Limanowej. Składają się na to szkolenia i spotkania formacyjne dla niemal 1000 wolontariuszy, nawiązywanie współpracy z przedsiębiorcami, samorządami lokalnymi i stowarzyszeniami.

„Zapraszamy uczestnictwa w uroczystościach peregrynacji symboli ŚDM w Limanowej – mówi ks. Marcin Baran – koordynator okręgowy Biura ŚDM w Limanowej,
Zapraszamy do owocnego przeżycia tego czasu wszystkich młodych i ich duszpasterzy, chcących lepiej przygotować się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu. Podejmijmy wyzwanie wiary, by stawać się ludźmi dla których być znaczy więcej niż mieć.
Niech życie każdego i każdej z nas wypełni się sensem i przyniesie obfite owoce”.

 

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 808