"Przedwiośnie Teatralne"

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 10 marzec 2017 19:00 WOLNY
Adres:

Limanowski Dom Kultury, ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa

Telefon:

18 337 16 03

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przez trzy dni od 10 do 12 marca 2017 na sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury miłośnicy teatru będą mieli okazję uczestniczyć w organizowanym od wielu lat "Przedwiośniu Teatralnym", które pierwotnie prezentowało tylko i wyłącznie małe formy, a od roku 2016 na scenie oprócz monodramów czy małych form publiczność może podziwiać duże formy teatralne.

 

PROGRAM:

10 marca 2017, godz. 19:00 - ...I ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ (TOMASZ JACHIMEK)

reżyseria – Dariusz STARCZEWSKI
scenografia – Urszula CZERNICKA
kostiumy – Misia ŁUKASIK, Dina BIENFAIT
muzyka – Mateusz KOBIAŁKA
światło – Marek OLENIACZ
występują – Ewa BŁACHNIO, Elżbieta BIELSKA
  

Spektakl krakowskiej sztuki na wynos "...i zawsze przy mnie stój" w reżyserii Tomasza Jachimka to komedia o kłamstwie, z podróżą w czasie i przestrzeni w tle, w rewelacyjnej obsadzie. Na scenie Elżbieta Bielska, która z ogromną charyzmą angażuje uwagę widza i steruje tempem spektaklu. Z kolei Ewa Błachnio, znana dotąd szerokiej publiczności ze swojej kabaretowej przeszłości, daje się poznać jako aktorka subtelna i wrażliwa, niewyrzekająca się jednak definitywnie swojej vis comica.
  
„…I zawsze przy mnie stój” to w gruncie rzeczy banalna historia przedstawiona w zupełnie niebanalny sposób. Z pozoru prosta opowieść o małżeńskiej zdradzie urasta do rangi niemal kosmicznej wojny o duszę człowieka. Zaświaty mieszają się z rzeczywistością, teatr z życiem, a scena z salonem.  

11 marca 2017, godz. 17:00 - SCENARIUSZ DLA 3 AKTORÓW (ALEKSANDER FREDRO)

Reżyseria – Piotr WARSZAWSKI
Występują – Marek PYŚ, Maciej FERLAK, Piotr WARSZAWSKI

Czas trwania: 70 min

Spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów” wg tekstu Bogusława Schaeffera pod tym samym tytułem to, określając w największym skrócie, kabaret teatralny. Tekst, napisany pod koniec lat sześćdziesiątych, skrzy się tak nieprawdopodobnie aktualnym dowcipem językowym, sytuacyjnym że aż momentami trudno uwierzyć, że ma już tyle lat. Prosta historia o nieudanej próbie zrobienia spektaklu przez dwóch aktorów i reżysera pełna jest przezabawnych gagów, zarówno tych napisanych przez Schaeffera, jak i (uwaga!), improwizowanych na żywo przez wykonawców.To wszystko, plus konwencja spektaklu polegająca na ciągłym dialogu, a nawet współpracy z publicznością składa się na niezwykły urok spektaklu, który udziela się tej publiczności od pierwszych minut. Jeśli dodać do tego wyśmienitą grę aktorską dwóch wybitnych krakowskich aktorów Marka Pysia i Macieja Ferlaka, to dostajemy tu mieszankę wybuchową.

Najkrócej mówiąc, mamy tu do czynienia z ok. 70 minutami wyśmienitej zabawy.

12 marca 2017, godz. 17:00 - CHORY Z UROJENIA (MOLIER)
(Przełożył - Tadeusz Żeleński (Boy)

Adaptacja i reżyseria - Janusz MICHALIK
Scenografia i kostiumy - Krzysztof KULIŚ 
Muzyka - Józef BARTUSIAK

Osoby:
A r g a n – Janusz MICHALIK
B e l i n a – Małgorzata CZECH / Beata SZCZYPUŁA / Barbara KLIMCZAK
A n i e l a – Anna KOŻUCH / Magdalena KURNYTA
L u d w i s i a – Joanna FRANASOWICZ / Sylwia KRUCZEK
B e r a l d – Sławomir BODZIONY / Grzegorz RACOŃ
K l e a n t – Marcin IWAŃSKI / Kamil JAKUBOWSKI
P a n B i e g u n k a – Mieczysław FILIPCZYK
T o m a s z B i e g u n k a – Marcin KRÓL / Jakub MICHALIK
P a n C z y ś c i e l – Benedykt POLAŃSKI / Marcin KRÓL
A n t o s i a – Agnieszka MARKOWICZ / Weronika SZYMBARA
R e m b u ś – Krzysztof KULIŚ
M u z a - Kinga ŁĘCZYCKA

Wykonanie kostiumów: Izabela WIATRAK i Katarzyna SIKORA
Realizacja techniczna: Jarosław BARCZYK, Tomasz DOMINIK, Bartłomiej CIEŚLICKI, Karol MAJKRZAK, Michał SKOCZEŃ, Sławomir OLSZEWSKI

Premiera – październik 2016

“Chory z urojenia” to ostatnia sztuka Moliera, na którego celowniku znalazła się tym razem ludzka skłonność do... wymyślania sobie chorób. Hipochondria głównego bohatera Argana staje się pretekstem do sprawdzenia otoczenia i wierności najbliższych.

Argan nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się jednak do zaleceń lekarza. Jednocześnie dąży do tego, aby jego córka Aniela poślubiła lekarza, pomimo faktu, że ta już od dawna kocha Kleanta. Brat Argana, z pomocą pokojówki Antosi postanawia „uleczyć" go z jego obsesji. Przekonują go, by sfingował własną śmierć, dzięki czemu miałby się przekonać, kto rzeczywiście go kocha i jest mu wierny. Okazuje się, że drugą żonę Argana obchodzą wyłącznie pieniądze, podczas gdy jego córka naprawdę go kocha. Po "powrocie do żywych" Argan pozwala Anieli poślubić Kleanta, pod jednym warunkiem: że jej wybranek zostanie lekarzem.

Wielopłaszczyznowa komedia Moliera ukazuje w krzywym zwierciadle chorobę nas samych - lęk, niepokój i samotność. A wszystko to w barwnym kostiumie podszytym humorem, z całą paletą bliskich nam przecież ludzkich przywar.

Bilety w cenie 20 złotych na każdy ze spektakli można zakupić w kasie Kina Klaps w godzinach pracy kina oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej www.ldk.limanowa.pl.

Karnety na wszystkie spektakle „Przedwiośnia Teatralnego”, w cenie 45 zł, będą do nabycia tylko w kasie Kina Klaps.

ZAPRASZAMY!
BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1168