Przedwiośnie Teatralne w LDK

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 11 marzec 2016 19:00 30
Adres:

ul. Br. Czecha 4

Telefon:

18 337 16 03

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W zbliżający się weekend na deski sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury wkroczy kolejna edycja Przedwiośnia Teatralnego. Wydarzenie, które wpisało się już na stałe w kalendarz inicjatyw kulturalnych organizowanych przez LDK w tym roku wyjątkowo zostało poszerzone o większe widowisko teatralne "Damy i Huzary", ale oczywiście tematem przewodnim będą małe formy. 

Pierwszą z nich jest sztuka "Ratuj sie kto rodzi!", która rozpocznie w piątek 11 marca cykl teatralnych wydarzeń.

 

"Ratuj się kto rodzi!" to podszyta czarnym humorem komedia, na dnie której kryje się prawda związana z obawami i lękami człowieka mającego sprostać arcyważnemu zadaniu jakim jest ojcostwo.

 

Głównymi bohaterami sztuki są Andy i Roger. Andy to mężczyzna, jeszcze dosyć młody, mający za sobą hulanki i swawole, a przed sobą odpowiedzialność przez duże „O”. Wszystko za sprawą przyszłego potomka. I niby wszystko powinno być dobrze, gdyby nie jego najserdeczniejszy przyjaciel, Roger.

 

Roger to personifikacja "męskości" Andy'ego. Błyskotliwy, inteligentny, śmiały, o wielu twarzach wystawiający swojego właściciela na wiele prób. Andy prowadzi rozmowy ze swoim spersonifikowanym przyjacielem. Wspólnie szukają sposobu, jak poradzić sobie z osamotnieniem, humorami ciężarnej żony i czekającym go ojcostwem. Rolę mentora w tych zagadnieniach pełni sam Roger. W napięciu oczekiwania na potomka pojawia się oczywiście chwila słabości, którą skrzętnie chce wykorzystać Roger, namawiając Andy’ego do „złego”.

 

 

Obsada: Marek Pituch (Andy), Jakub Wons (Roger)
Reżyseria: Grupa Wsparcia
Autor: Marek Pituch
Scenografia: Adam Grządziel
Dźwięk/Oświetlenie: Grzegorz Wydmuch / Szymon Suchoń


Zapraszamy do obejrzenia komedii dla dorosłych (wstęp dla osób od 16 roku życia) „Ratuj się kto rodzi!” w piatek 11 marca 2016 r. o godzinie 19:00.

 

"Damy i Huzary" - kolejną sztuką podczas Przedwiośnia Teatralnego 2016

 

Po piątkowej małej formie teatralnej "Ratuj się kto rodzi!", w sobotnie późne popłudnie 12.03.2016 r. o godzinie 17:00 Limanowski Dom Kultury zaprasza na kolejną sztukę (tym razem większego formatu) tegorocznej edycji Przedwiośnia Teatralnego "Damy i Huzary".
 

Akcja „Dam i huzarów” toczy się w domu Majora na wsi. Wczasuje on tutaj z grupą przyjaciół - huzarów. Odpoczynek w sielskim ustroniu umilają im polowania i gra w szachy. Dopiero co wyprawiono z dworku "ostatnią białogłowę". Kawalerski błogostan nie trwa jednak długo. Majora odwiedzają bowiem trzy siostry razem ze "świtą", bynajmniej nie złożoną z mężczyzn. Żołnierski honor nakazuje godnie przyjąć niewiasty. "Huzary" dwoją się i troją, jednak ich wysiłki odnoszą skutki zgoła przeciwne do zamierzonych. Tymczasem "damy" niezrażone nieokrzesaniem swych gospodarzy postanawiają wprowadzić w życie swoje plany, dotyczące ożenku Majora.

 

Jak będzie wyglądała realizacja tych planów i czym się zakończy? Odpowiedzi na to pytanie udzieli najnowsza inscenizacja „Dam i huzarów” w wykonaniu działającego pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.

 

353. premierę w bogatej, ponad 93-letniej, historii tej sceny wyreżyserował Janusz Michalik; projekty scenografii i kostiumów do przedstawienia są dziełem jednych z najwybitniejszych twórców w tej dziedzinie w Polsce – Wojciecha Stefaniaka i Ewy Gdowiok.

 

Reżyseria – Janusz MICHALIK

Scenografia – Wojciech STEFANIAK

Kostiumy – Ewa GDOWIOK

 

Osoby:

Major – Janusz MICHALIK

Rotmistrz – Mieczysław FILIPCZYK

Edmund, porucznik – Marcin IWAŃSKI / Kamil JAKUBOWSKI

Kapelan – Sławomir BODZIONY

Pani Orgonowa – Dorota KACZMARCZYK

Pani Dyndalska – Beata SZCZYPUŁA

Panna Aniela – Barbara KLIMCZAK

Zofia – Patrycja FERENIEC / Sara ZIEMBORAK

Józia – Magdalena BIELAK / Sylwia KRUCZEK

Zuzia – Joanna FRANASOWICZ / Agnieszka MARKOWICZ

Fruzia – Weronika SZYMBARA / Agnieszka ZIELONKA

Grzegorz – Wojciech KACZOR

Rembo – Benedykt POLAŃSKI

 

 Wykonanie kostiumów: Izabela WIATRAK, Lucyna PAVARELLI i Stanisława Katarzyna SIKORA.

Realizacja techniczna: Jacek MICHALIK, Sławomir OLSZEWSKI, Michał SKOCZEŃ,

Karol MAJKRZAK, Tomasz DOMINIK, Bartłomiej CIEŚLICKI.

  

Bilety na wydarzenia można nabyć w sekretariacie Limanowskiego Domu Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W dniach od 11 do 13 marca będą one do nabycia na godzinę przed rozpoczęciem każdego ze spektakli w kasie kina Klaps.

 

 Ceny biletów:

 „Ratuj się kto rodzi” - 15 zł

 „Damy i Huzary” - 15 zł

 „Zołzy” - 5 zł

 Karnet na wszystkie spektakle – 30 zł

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 883