Kirkut w Lubaczowie

Adres:

Lubaczów

Kirkut w Lubaczowie to jeden z wielu pozostałych po społeczności żydowskiej fragmentów ich obecności na ziemiach Podkarpacia.

Liczne inne żydowskie cmentarze są spotykane na terenie całej Polski. Kirkut bo tak nazywa się cmentarz dla wyznawców judaizmu leży w Lubaczowie, na ulicy Kościuszki, zajmuje powierzchnię 0, 3 ha i powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Kirkut z trzech stron ograniczony jest murem pochodzącym z 1930 roku, zaś od jednej wschodniej strony graniczy z cmentarzem katolickim. Sam cmentarz jest malowniczo położony na wzgórzu skąd prócz możliwości zobaczenia starych nagrobków można również podziwiać panoramę Lubaczowa. Obecnie pozostało na kirkucie zachowało się ok 1600 nagrobków, a ok 200 są w dość dobrym stanie co pozwala na identyfikację zapisków na tablicach pamiątkowych. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1726 roku, zaś najświeższy pochówek odbył się w 1943 roku. Większość nagrobków powstało z kamienia wapiennego, rzadko używano czerwonego bądź żółtego piaskowca. Tablice wapienne pokryte były polichromiami. Główną metoda produkcji był odkuwanie lub rycie. Nagrobkowe tablice o kształcie prostokąta posiadają różnorodne zwieńczenia. Zapiski na tablicach są pisane w różnych językach, zdarzają się te zapisane po polsku, hebrajsku jak i po łacinie. Jeśli chodzi o stan kirkutu to jest to on bardzo zróżnicowany, największe zniszczenia spowodowało jednak nie działanie człowiek, ale czynniki atmosferyczne. Na cmentarzu znajduje się tablica pamiątkowa, usytuowana na zbiorczej mogile żydowskiej 950 istnień, które straciły życie z rąk Niemieckiego oprawcy. Tablica powstała ku czci pamięci poległych podczas II wojny światowej żydowskiej społeczności. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w dniu 17. 01. 1990 i jest jednym z zabytków prawnie chronionych oznaczonych niebiesko-białym znaczkiem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 870