Pomnik Niepodległości w Lubaczowie

Adres:

Lubaczów

Pomnik Niepodległości ustawiony jest na zbiegu ulicy Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza.

Został odsłonięty podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2008 roku. Pomnik ma na celu ukazanie patriotyzmu i dumy odnoszącej się do historii regionu. Sam pomnik składa się z 4 postumentów różnej wielkości od największego od samego dołu do mniejszych na samej górze. Postumenty kończą się rzeźbą orła walczącego wykonaną ze stopu metali. Cały pomnik robi imponujące wrażenie ponieważ jest monumentalny i duży. Z czterech stron na jednym z postumentów umiejscowiono tablice pamiątkowe. Każda z tablic odnosi się do innego aspektu historycznego miasta. Pierwsza z nich mówi o wydarzeniach wojennych i bitwach jakie miały miejsce na ziemi Lubaczowskiej oraz o postaciach historycznych związanych z historią miasta oraz ich rola jaką pełnili dla rozwoju i obrony miasta. Na tablicy zapisano takie postacie jak : Jan III Sobieski, ge. Antoniego Jeziorańskiego, gen. Józefa Kustronia oraz zapis upamiętniający pamięć żołnierzy poległych w obronie niepodległości zarówno Polski jak i miasta Lubaczowa. Kolejna tablica to ukłon ku czci poległych, więzionych, zamordowanych, pracujących w łagrach, wywiezionych w obozach i więzieniach w latach II wojny światowej w okresie 1939-1956. Pomnik to jeden element patriotyzmu, inny to huczne obchody dnia 11 listopada oraz festyn mający na celu ukazanie młodzieży historii i jej wpływu na dzisiejsze życie i wygląd miasta. Co roku z okazji wielu świat patriotycznych różne organizacje uroczyście oddają hołd składając kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Niepodległości. Prócz charakteru symbolicznego i historycznego jest również jedna z licznych i wartych uwagi atrakcji turystycznych, która czeka na turystów chcących poznać tak bogaty region Podkarpacia.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1556