Ratusz w Lubaczowie

Adres:

Rynek 26, Lubaczów

Lubaczów to miejscowość położona w województwie podkarpackim na Półwyspie Tarnogrodzkim.

Miejscowość jest dużym ośrodkiem kulturalno-gospodarczym w regionie podkarpackim. Na uwagę zasługuje wiele atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje jednak miedzy innymi budynek ratuszu miejskiego położonego przy ulicy Rynek 26. Budynek został wpisany do rejestru zabytków dla województwa podkarpackiego. Ratusz usytuowany jest w zachodniej części rynku, jest to typowy murowany budynek, z otynkowaniem, jednopiętrowy z dachem dwuspadowym, który pokryty jest blachą. Budynek zbudowany był na palnie Litery L. Rok powstania ratusza datowany jest na 1889. Budynek posiada betonowy balkon z balustrada z motywami geometrycznymi. Otwory okienne ozdobione są gzymsami. Ratusz posiada niewielką wieże zwieńczoną ostrosłupowym dachem, pokrytym blachą. Wokół wieży zbudowany jest balkon z metalowa balustradą, który rozciąga się na całej wieży tak, że umożliwia obserwowanie całej okolicy. Ratusz posiada wieżyczkę zegarową. Podczas I wojny światowej został zniszczony, a później odbudowano g w latach 20 XX wieku. Obecnie wejście do ratuszu zwieńczone jest dekoracją oraz tabliczkami urzędowymi. Dla komfortu osób niepełnosprawnych zbudowany jest lekki podest. Elewacja budynku utrzymana jest w jasnych stonowanych barwach z elementami dekoracyjnymi nad oknami w kolorze białym. Pod balkonem wieżyczki zegarowej wisi herb Lubaczowa z litera L tarczy herbowej. Ratusz był wielokrotnie remontowany i odświeżany, by jego świetność i pełniona funkcja była cały czas w pełni świetności. Obecnie w Ratuszu tak jak dawniej znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla administracji miasta. Spacerując po mieście i rynku Lubaczowa na turystów i mieszkańców czeka mimo, że skromna, ale piękna fasada budynku ratuszowego. Wiele uroku budynkowi dodaje wieża zegarowa z zegarem, który prócz godziny wydaje sygnały dźwiękowe o pełnych godzinach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1109