Rezerwat przyrody Kamienne

Adres:

Lubaczów

Rezerwat przyrody Kamienne leży w Lubaczowie w województwie podkarpackim na skraju lasu oraz wsi Nowa Grobla i Opaka.

Jego powierzchnia zajmuje ok. 8,27 ha. Rezerwat jest typowym rezerwatem florystycznym. Na szczególną uwagę zasługują ponad stuletnie okazy dębów oraz rośliny chronione i rzadkie, które coraz rzadziej możemy spotkać w otaczającym nas ekosystemie. Przy wejściu do rezerwatu ustawiona jest tablica z dokładnym opisem co jest celem ochrony, przedstawiono na niej zdjęcia chronionych roślin oraz ich nazwy. Najważniejszym celem rezerwatu przyrody jest ochrona zespołu świetlistej dąbrowy. Rezerwat tworzy zbiorowisko o charakterze ciepłolubnym, który jest swoistą ostoją dla specyficznej roślinności, którą reprezentują rzadkie na tym terenie gatunki takie jak: pięciornik biały, miodownik melisowaty, dzwonek brzoskwiniolistny czy ciemięrzyk białokwiatowy oraz inne gatunki utrzymywane pod ochroną są to miedzy innymi: powojnik prosty, naparstnica zwyczajna, lilia złoto głów i podkolan zielonawy. Cennym elementem rezerwatu jest również drzewostan dębowy. Przez rezerwat jak przez inne tereny leśne prowadzą różne ścieżki zarówno spacerowe jak również te dydaktyczne i przyrodnicze. Liczne tablice pozwalają na zapoznanie się z występującymi w rezerwacie roślinami. Spacer przez rezerwat pozwala na ukazanie przemijalności, ulotności pewnych rzeczy na tym świecie. Obszar rezerwatu ma na celu zatrzymanie tej chwili i pokazanie dobra tego ekosystemu następnym pokoleniom. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie tego co kiedyś było popularne i łatwo dostępne. Rezerwat co prawda nie jest jednym rezerwatem w tym regionie, ale jego charakterystyka i bajeczny urok powoduje, że powinien być nieodłącznym elementem wycieczki po gminie Lubaczów. Tak więc zachęcając wszystkich kolejny ruch należy do turysty.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 911