Rzeźba Rycerza w Lubaczowie

Adres:

Lubaczów

Rzeźba rycerza z Lubaczowa nieodłącznie wiąże się z historią miasta, więc na wstępie kilka słów właśnie o niej.

Lubaczów to miasto w województwie podkarpackim, pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1214 roku, pierwsza nazwa miejscowości to Lubacow. Na cześć tak długiej historii miasta burmistrz Lubaczowa zorganizował dla mieszkańców wielkie obchodny Dni Lubaczowa, które odbył się 27-29 czerwca 2014 roku, dokładnie w 800 lecie powstania miasta. Na rynku stanęła piękna rzeźba przedstawiająca legendarnego założyciela grodu Lubacza. Rzeźba powstała z inicjatywy ówcześnie władającej Pani burmistrz Marii Magoń, która zleciła jego wykonanie lokalnemu artyście Markowi Dryjakow. Sama postać ma wymiary odpowiadające normalnym wymiarom człowieka, wykonana jest ze stopu różnych metali. Całość rzeźby zachowała wszystkie detale dotyczące przedstawienia legendarnego Lubacza, który według podań założył gród, który potem prężnie rozwijał się. Rycerz na głowie ma przyłbice, w jednej ręce trzyma miecz, a w drugiej tarczę z utytułowaną na środku litera L, która odnosi się do nazwy miasta. Postać rycerza i jego postawa ukazuje obronny charakter jego postawy. Posag stoi na niewielkim postumencie na którym stworzono napis Lubacz, legendarny władca grodu. Mniejsza kopia tego samego posagu stanęła również w miejskim ratuszu, ale po pewnym czasie jego miejsce znalazło się w Muzeum. Posąg rycerza znajdujący się na rynku jest nie tylko pamiątką po założycielu oraz uświetnia tak długą historię, ale również duża atrakcja, która poszerza zakres atrakcji turystycznych miasta. Z tego i wielu innych powodów region Lubaczowa zasługuje na odwiedziny i zwiedzanie. Prócz rynku i lokalnej architektury czeka na odwiedzających również cerkiew, rezerwat przyrody, ratusz, pomniki oraz inne urokliwe miejsca.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1478