Bazylika pw. św. Anny

Adres:

Juliusza Słowackiego 6, 21-100 Lubartów

Lubimy stare rzeczy, niektórzy z nas są nawet miłośnikami zabytków. Dlaczego by nie spędzić naszego wolnego czasu w jakimś magicznym miejscu?

W miejscu, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem wolnym od wszelakich zanieczyszczeń, a przy okazji zwiedzić niepowtarzalnie pięknie usytuowaną Bazylikę świętej Anny w Lubartowie. W latach 1733-1738, w dzisiejszym województwie lubelskim, powstała ufundowana przez Pawła Sanguszkę, świątynia. Dwu wieżowa, murowana bazylika z różnych przyczyn losowych była odnawiana wielokrotnie. Wieże kościoła, bogato zdobione pilastrami i gzymsami, wsparte na kolumnach wykonanych z pięknego czarnego marmuru. "Godność" bazyliki mniejszej, kościół w Lubartowie, posiada już ponad osiem lat. Przepiękny krajobraz otaczający kościół, zapiera dech. Można godzinami przebywać w tym pełnym uroku miejscu, nie łapiąc nudy ani przez chwilę. Obok bazyliki w budynku nowo wyremontowanej plebani, znajduje się Muzeum Parafialne, którego zadaniem, jest pokazanie, chrześcijaństwa, a Centrum Kultury Chrześcijańskiej to odpowiednik samego muzeum. Sanktuarium świętej Anny, która jest patronką wszystkich rodzin, od wielu lat, cieszy się wysoką rangą kulturową i pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Bazylika jest otoczona murowanym ogrodzeniem, a tuz obok, piękna dzwonnica w stylu późnobarokowym z trzema dzwonami oraz kaplicą znajdującą poniżej, natomiast nieopodal znajduje się, zabytkowa plebania. Zatem warto wybrać się do Lubartowa, dawniej Lewartowa, by poznać przepiękne, zabytkowe budowle, a także nacieszyć oczy, otaczającym krajobrazem, który swoim urokiem zachwycą każdego turystę. Nie zależnie od przekonań, czy innych wartości, Bazylika świętej Anny w Lubartowie jest miejscem, do którego powraca się gdy tylko nadarza się okazja, nawet jednodniowy pobyt, pozwoli odpocząć od codzienności.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1187