Archikatedra Lubelska

Adres:

Królewska 10, Lublin

Telefon:

81 532 11 96

Archikatedra Lubelska to najbardziej doniosły obiekt sakralny miasta Lublin. Jest to budynek o profilu bazylikowym, jednonawowy.

Kościół usytuowany jest u podnóża Starego Miasta i koniecznie trzeba zwiedzić to miejsce odwiedzając Kozi Gród. Świątynia została wzniesiona w szesnastym wieku i wpisuje się ona w styl o charakterze barokowym z aplikacjami pochodzącymi z epoki renesansu. Obiekt został ufundowany przez Bernarda Maciejowskiego, zaś twórcami jego projektu byli Józef Bricca oraz Jan Maria Bernardonieg. Cała inwestycja została sfinalizowana w 1625 roku, stanowiła wówczas centrum życia Jezuitów. Po pożarze wnętrze kościoła pokryły freski. Ze względu na różne dzieje historyczne świątynia popadała w łaski i niełaski. Zdarzało się, że składowano w niej zboże. Wiek dwudziesty pierwszy to czas, kiedy Archikatedra została odnowiona. Koniecznie trzeba tu obejrzeć obraz Matki Boskiej Płaczącej, po którym płynęły zły w dniu 3 lipca 1949 roku. Są one ukryte po dziś dzień w jednym z kamieni w koronie tego obrazu. Wnętrze budynku zaś jest obsypane freskami autorstwa Jana Meirea. Przedstawiają one żywoty świętych. Kaplica Najświętszego Sakramentu jest ozdobiona Krzyżem Trybunalskim. W obiekcie wiszą też takie obrazy, jak Ostatnia Wieczerza oraz Uczta Herodota. Warto też odwiedzić skarbiec, gdzie ukrytych jest wiele cennych dewocjonaliów. Archikatedra Lubelska jest miejscem, gdzie spoczywają szczątki biskupów oraz innych dostojników kościelnych. Są one dostępne dla zwiedzających. Świątynia jest potężna, budzi swym wyglądem szacunek i stanowi jeden z pierwszych budynków reprezentujących styl barokowy, który to został wykonany poza Włochami. Archikatedra pod wezwaniem św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty to miejsce kultu niezwykle ważne dla lublinian. Warto zajrzeć tu choć na chwilę i delektować się jej pięknem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1158