Baszta Gotycka

Adres:

Królewska 8, 20-400 Lublin

Baszta gotycka w Lublinie to jedno z najbardziej malowniczych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić przybywając na kilka dni do koziego grodu.

Jest to typowo gotycki obiekt o strzelistym, czerwonym dachu, zbudowany z solidnych materiałów. Została ona zrekonstruowana w dwudziestym wieku, co nie oddało niestety całego uroku oraz potęgi pierwotnej budowli. Wybudowano ją w 1341, czemu towarzyszyło wzniesienie murów o charakterze obronnym. Materiałem z jakiego została wzniesiona był kamień oraz cegła. konstrukcja zatem jest nie z mocna i budzi szacunek wśród wszystkich, którzy lubią delektować się urodą architektury. Warto wiedzieć, że tutaj niegdyś bywali żydowscy kupcy, których celem było dostarczenie armat oraz prochów. Tego rodzaju działania były ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców koziego grodu. Warto wiedzieć, że obiekt ten charakteryzuje się typową gotycką architekturą i jest on położony na terenie starego miasta. Dokładnie znajduje się w jego prawym, dolnym rogu. Obiekt ten można znaleźć bez większego trudu, ponieważ jest on charakterystyczny oraz bardzo cenny i znany dla każdego, kto pasjonuje się z urodą architektoniczną oraz historią. Kształt tego budynku jest półokrągły, typowy dla okresu gotyku. Są to smukłe, strzeliste kształty, które idą wysoko w niebo i czytelnie wyróżniają się spośród innych budynków. Obiekt jest położony w prawym, dolnym rogu starego miasta. Ze względu na swoją konstrukcję oraz kształt, miejsce to jest także określane jako Baszta Półokrągła. Baszta Gotycka stanowi element związany z murami obronnymi. Miejsce to nawiązuje do czasów, kiedy wybitni strzelcy obwarowywali to miejsce. Obserwując i zwiedzając ten obiekt architektoniczny można pochylić się w szacunku nad pracą budowniczych oraz architektów, którzy sprawili, iż ich dobrobek zachował się godnie aż po współczesne czasy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1978