Brama Grodzka

Adres:

Grodzka 21, 20-112 Lublin

Brama Grodzka w Lublinie to jedno z najważniejszych miejsc tego miasta.

Znajduje się ono na styku części Starego Miasta, a tego fragmentu, gdzie przechodzi się na Zamek Lubelski. Miejsce to jest siedzibą jednego z najbardziej znanych ośrodków kulturalnych – Teatru NN. Warto przy tym wiedzieć, że obiekt ten jest określany również jako Brama Żydowska, czy też Brama Miejska. Budowla ta została wzniesiona aż w 1342 roku, autorem jej był zaś architekt samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kiedyś to, z dawien dawna przechodziło się tędy ze starówki do gminy żydowskiej. Obiekt przeszedł gruntowny remont w 2008 roku. Nie był to pierwszy remont bowiem rok 1989 był czasem, kiedy to poprawiono tu elewację oraz instalacje. Tu, w otoczeniu klimatycznych restauracji oraz tawern doskonale spędza się czas niezależnie od pory roku. Teatr NN to instytucja, która została utworzona w 1998 roku. Jest zaś ona dedykowana ochronie dziedzictwa kulturowego oraz edukacji. Brama Grodzka została wzniesiona jako jeden z pierwotnych elementów związanych z bezpieczeństwem oraz obronnością miasta Lublin. Pozwolenie wydał sam król Kazimierz Wielki. Teatr NN jest niezwykle otwarty na współpracę na arenie międzynarodowej. Tu można doświadczyć spotkania się kultur, które rozwijają oraz uczą nas tolerancji. Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja, czy też Węgry to państwa, które są za pan brat z tym miejscem. W miejscu tym czczony jest wybitny lubelski poeta – Józef Czechowicz, o którym pamięć z pewnością nigdy nie zaginie. Tu także odbywają się wszelkiego rodzaju castingi oraz przedsięwzięcia, jakie mają na celu rozwój intelektualny. Warto zajrzeć w to miejsce, aby poznać kulturę Lubelszczyzny, gdzie życie tętni bezustannie. Brama Grodzka stoi otworem dla wszystkich, którzy kochają historię oraz sztukę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1512