Brama Krakowska w Lublinie

Adres:

Bramowa, Lublin

Kto nigdy nie był w Lublinie, czym prędzej powinien odwiedzić to miasto, które słusznie uchodzi za jedna najpiękniejszych w całym kraju.

Symbolicznym punktem będzie tu bardzo znany obiekt o nazwie Brama Krakowska, który to pochodzi z czternastego wieku i strzeże wejścia na Stare Miasto. Niegdyś jej celem było bronienie Lublinian przed napaścią plemiona tatarskiego. W dobie obecnych czasów tu, w tym miejscu znajdują się zbiory cennych pamiątek, które bardzo dużo mówią nam o przeszłości koziego grodu. Warto zatem obejrzeć tu wszelkiego rodzaju zabytki, które to zostały znalezione przez archeologów oraz zebrane właśnie w tym miejscu. Są to zbiory pochodzące na przykład z siedemnastego wieku. Sam obiekt jest podzielony na pięć kondygnacji. Na pierwszej można się przekonać, jak z dawien dawna prezentował się obecny Lublin. Następny poziom zaś to pamiątki z siedemnastego wieku. Trzecia kondygnacja to relikt przeszłości z wieku dziewiętnastego. W miejscu tym znajdują się zbiory muzeum. Warto poświęcić tutaj uwagę wszelkiego rodzaju przedmiotom, które zostały odnalezione przez archeologów. Tutaj zalicza się zabytki związane z przeszłością, które wiele nam mówią o tym, czym inspirowali się ludzie choćby już od szóstego wieku. Trzecia kondygnacja zaś to wiek 19. Tutaj można obejrzeć słynne malowidło, które upamiętnia obraz świętej Tekli. Na czwartej kondygnacji możemy podziwiać ilustracje Lublina wieku 19 oraz wiek dwudziesty. Tutaj znajdują się portrety słynnych osób związanych z Lublinem, jak też i zegar, który pochodzi z 1903 roku. Brama Krakowska to symbol miasta. Tu najczęściej spotykają się wszyscy ci, którzy mają ochotę zwiedzić Stare Miasto. Warto też obejrzeć mechanizm słynnego zegara, który jest usytuowany na najwyższej części bramy oraz malowidła związane z kulturą miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1206