Donżon w Lublinie

Adres:

Zamkowa 9, Lublin

Telefon:

81 532 17 43

Donżon w Lublinie to nic innego, jak wieża zamkowa, która to stanowi bardzo cenny obiekt o charakterze zabytku architektonicznego, jaki to wpisuje się w kulturę sztuki romańskiej.

Warto wiedzieć, iż miejsce to jest zaliczane do jednego z najstarszych oraz najbardziej doniosłych obiektów budowlanych na terenie całego województwa. Historia powstania tego miejsca jest związana z okresem w wieku 13 i celem wzniesienia niniejszej budowli było zabezpieczenie mieszkańców Lublina przed napaścią wrogich oddziałów. Obiekt jest podzielony na trzy kondygnacje nadziemne, kiedyś zaś było ich o jedną więcej. Wewnątrz wieży została wykonana klatka schodowa. Ma ona charakter spirali. Warto wiedzieć, ze miejsce to jest integralnym elementem Zamku Lubelskiego i znajduje się na terenie jego dziedzińca. Tutaj również jest usytuowane Muzeum Lubelskie, którego to dzieje sięgają aż piątego wieku. Historia wieży zamkowej jest powiązana z losami wybitnych władców. Kiedyś w tej części miasta mieścił się cmentarz. Dziś można tutaj było znaleźć wiele pamiątek. Z tego to właśnie powodu bardzo wielu architektów interesowało się tym miejscem. Kazimierz Wielki, autor lubelskiego w zamku miał w szczególnym zainteresowaniu to miejsce, w którym więziona była szlachta, miało ono istotne znaczenie dla obronności Lublina. W dobie obecnych czasów szczególną troską są objęte zbiory muzeum Lubelskiego, które to leżą w szczególnym zainteresowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Lubelskiego, który to ma na celu rozwój oraz zabezpieczenie spuścizny historycznej Lublina. Warto wiedzieć, że w sklepienia pomieszczeń mają specyficzny, kopulasty charakter. To nadaje patetyczności oraz specyficznego uroku, którym delektują się wszyscy, którzy zwiedzają to miejsce. Lublin ma wiele do zaoferowania wszystkim tym, którzy kochają piękno i historię.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1529