Dworek Wincentego Pola

Adres:

Kalinowszczyzna 13, 20-001 Lublin

Dworek Wincentego Pola został wybudowany tuż pod koniec wieku osiemnastego i stanowił on integralną część folwarku firlejowskiego.

Obiekt ten wielokrotnie był przebudowywany oraz zmieniał właściciel. Kojarzony był z postacią Franciszka Ksawerego Pohla. Historia mówi że, Folwark został nabyty przez Franciszka Ksawerego, który to niegdyś był w austriackim urzędnikiem. W 1860 roku Lublin odkupił niniejszy dworek i podarował go właśnie Wincentemu Polowi, jako dowód pamięci oraz czci za dzieła stworzone w duchu romantyzmu, który to nawiązywał do dziedzictwa najwybitniejszych niemieckich twórców związanych z właśnie tą epoką. Historia zatacza różne koła i niestety, władze carskie były przeciwne temu prezentowy. Tego typu działania sprawiły, że majątek został przekazany córce Wincentego. Potem nastąpił rok 1939 i był to czas, kiedy majątek został przejęty przez bank. Potem, podczas okupacji niemieckiej różne losy wpłynęły na kształt tej placówki. Tuż po19 45 roku obiekt znajdował się na terenie Lubelskiej Fabryki Wag. Rok 1969 zaś to moment, kiedy przeniesiono go na ulicy Kalinowszczyzna, gdzie znajduje się do chwili obecnej. Obiekt mieści się przy ul Kalinowszczyzna 3 i jest zbudowany na bazie bryły prostopadłościanu i pokrywa ją dach naczółkowy. Warto zwrócić na ganek, który pokrywa dwuspadowy dach. Dworek został wybudowany na bazie ceglanej podmurówki i posiada stropy drewniane. Wewnątrz dworku znajdują się wszelkiego rodzaju dzieła oraz eksponaty, które kojarzymy z twórczością Wincentego Pola. Tutaj warto zwrócić uwagę na przepiękny kominek, który jest stworzony z dwóch kolumn. Również ciekawym obiektem jest piec wykonany z kafli białych, który to został udoskonalony i upiększony w kwieciste aplikacje. Warto poświęcić kilka chwil na sylwetkę Wincentego Pola, który to był wybitnym poetą, który to jest kojarzony z Lublinem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1066