Kościół św. Piotra Apostoła w Lublinie

Adres:

Królewska 9, 20-001 Lublin

Kościół św Piotra Apostoła w Lublinie należał do Jezuitów, którzy to wyprowadzili się z tego obiektu w 2015 roku po wielu latach.

Zakonnicy przebywali tu bowiem od 1920 roku. Kiedyś również był on obiektem w którym to doskonale czuły się siostry Bernardynki. Czasy te sięgają 1617 roku. Warto wiedzieć, że inwestycja ta jest datowana na 1636 kiedy to powstał tu także klasztor. Jego dzieje były burzliwe ze względu na różne losy, które to miały znaczący wpływ na wszelkiego rodzaju zmiany architektoniczne niniejszego obiektu. Całokształt przedsięwzięcia sprawił, że obiekt ten ma typowo barokowy styl. Warto wiedzieć, że jest to murowany obiekt, który to został zrekonstruowany po pożarze. Miejsce to wyróżnia imponująca i suto zdobiona fasada. Kościół pod wezwaniem św Piotra Apostoła jest położony w pobliżu deptaka oraz Krakowskiego Przedmieścia. Warto zwrócić tu uwagę na zdobienia, które to szczególnie dodają urody tej budowli. Budowla przeszła przez różne dzieje. Mowa tu choćby o 1768 roku, kiedy to wiele cennych elementów bezwzględnie strawił pożar. Po wielu różnorodnych przebudowach zmieniono wnętrze kościoła. Była jest to inwestycja, która przekształciła się pod wpływem wszelkiego rodzaju zarówno zmian o charakterze kulturalnym. Obiekt zewnątrz wygląda dość skromnie, jego wnętrze jednak jest suto zdobione. Są to dzieła architektoniczne o charakterze wielobarwnych dzieł malarskich, które znaleźć można tu jako typowe zjawisko dla budowli o charakterze sakralnym. Świątynia zlokalizowana jest na Placu Wolności, gdzie blisko jest na piękny, lubelski Deptak. Warto zawitać tu choć na kilka minut i pomedytować w otoczeniu wspaniałej architektury z okresu barku, która należy do jednych z najlepiej utrzymanych dzieł tego typu. Kościół jest istotnym zabytkiem dla Lublina i jest przy tym znakomicie zachowany.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1468