Muzeum Literackie im. Czechowicza

Wstęp:

Płatny

Adres:

Złota 3, 20-400 Lublin

Telefon:

81 532-30-90 (91)

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Literackie imienia wybitnego lubelskiego poety - Józefa Czechowicza to kulturalna placówka, która jest położona w jednym najpiękniejszych zakątków Koziego Grodu – Starym Mieście.

Zostało ono udostępnione dla pasjonatów literatury w dniu 9 września 1958 roku, kiedy to przypadała dwudziesta dziewiąta rocznica zgonu wybitnej postaci. Placówka ta doświadczyła różnych losów na przełomie lat. Był to okres lat spokoju oraz tych, które zachciewały losami placówki i tu ciekawostką jest wieść, iż przez prawie długich trzydzieści lat zwiedzający udawali się na ulicę Narutowicza, aby zapoznać się z przeszłością. Potem siedzibą Muzeum był dworek Wincentego Pola, aby przenieść się na ulicę Złotą. Warto przemieścić się spacerkiem po najbardziej atrakcyjnych zabytkach tego miasta po to, by zrozumieć z jakiego powodu te rejony wybiera wielu wybitnych artystów na miejsce zamieszkania. Obiekt stanowi integralną część Muzeum Lubelskiego, zaś jego misją oraz sensem istnienia jest zachowanie spuścizny po wybitnym wieszczu po to, abyśmy po wsze czasy mogli pamiętać o tej jakże ważnej dla Lublina postaci. Tu z wielką czcią przechowuje się wszelkiego rodzaju rękopisy związane z poetą oraz innymi, którzy tworzyli na tej ziemi. Można tu podziwiać rękopisy samej Wisławy Szymborskiej, czy też Zbigniewa Herberta. Warto wiedzieć na przykład, że w mieście tym mieszkał niegdyś oraz pobierał nauki sam Edward Stachura. Ciekawostką jest fakt, iż nosił on jako pierwszy jeansy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tu, w Muzeum Literackim imienia Józefa Czechowicza pochylić też się można nad zapiskami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nazwiska te są naprawdę imponujące i to one powodują, że turyści z całego świata przybywają tu, aby choć na chwilę na własne oczy ujrzeć to, co wpłynęło na tożsamość narodową Polaków.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 749