Muzeum Wsi Lubelskiej

Adres:

aleja Warszawska 96A, 20-824 Lublin

Telefon:

81 533-85-13

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest przepięknie położone na osiedlu Sławinek.

Jest to miejsce ciche, czyste, an którym to znajdują się liczne pamiątki dokumentujące przeszłość związaną z wsią polską. Tu właśnie możemy udać się na spacer i przenieść się na kilka chwil w czas odległej przeszłości, której duch ukryty jest pośród drewnianych, pokrytych gontem chat. Można tu podziwiać różnorakie zabytki wykonane z drewna, które to są związane głównie z wiejską architekturą. Dla wielu osób, zwłaszcza młodych, wychowanych w dużych miastach ludzi tego typu wrażenia są wyjątkowe. Warto tu wiedzieć, że placówka jest wpisana do Rejestru Państwowych Muzeów i wszelkie obiekty podlegają ochronie prawnej, są one bowiem elementem dziedzictwa oraz tożsamości narodowej. Na terenie muzeum znajdują się zbiory etnograficzne, które są utożsamiane z kulturą oraz przeszłością nie tylko okolic Lublina lecz również miast sąsiadujących. Szczególnie cenne będą tu zbiory związane z okolicami Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Podlasia, czy też okolic związanych z rzeką Bug. Podziwiać można tu takie zabytki architektoniczne, jak słynny wiatrak, kapliczkę, studnię, czy też zagrody chłopskie. Na szczególne uwzględnienie podczas zwiedzania zasługuje cerkiew wraz z dzwonnica, którą to możemy obejrzeć przejeżdżając Alejami Warszawskimi. Jeśli zechcemy zawitać w miejsce związane z Roztoczem, będziemy mogli tu pozachwycać się urodą cerkwi, która to związana jest z tym regionem. Warto tu obejrzeć także dwór, który to stanowił niegdyś siedzibę średniozamożnego ziemianina. Na terenie muzeum obejrzeć można wiele obiektów, które nie są obecnie dostępne. Są to takie budowle, jak plebania, czy też spichlerz. Na terenie muzeum organizuje się wiele cyklicznych imprez, które to dają nam szansę zapoznać się z przeszłością. Jest to na przykład noc świętojańska, kiedy warto zawitać w to gościnne miejsce.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1464