Pałac Lubomirskich w Lublinie

Adres:

Plac Litewski 3, Lublin

Pałac Lubomirskich w Lublinie to wspaniały gmach, który warto obejrzeć przybywając do Koziego Grodu.

Są to włości, które zostały położone na Placu Litewskim, jaki jest obecnie przebudowywany w wielkim stylu. Przybywający do Lublina powinni wiedzieć, że znajduje się on pomiędzy tak ważnymi dla miasta Lublin zabytkami jak Pałac Czartoryskich, na jaki również warto zwrócić uwagę będąc w tych stronach. Dobrze przy tym wiedzieć, że na chwilę obecną w gmachu pałacu Lubomirskich znajduje się Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego losy były różne. Obiekt ten został wzniesiony w szesnastym wieku, zaś to, co współcześnie możemy oglądać pochodzi z 1829 roku. Początkowo pałac został zbudowany w stylu renesansowym. Jego dzieje zaś były związane z najwybitniejszych polskimi nazwiskami. Między innymi z marszałkiem wielkim koronnym. W szesnastym wieku zaś należał on do rodziny Firlejów. Przez bardzo długie lata OD ROKU 1683 zostawał on własnością rodziny Lubomirskich. Wiek 17 zaś to czas, kiedy z okresu renesansu placówka została przebudowana w charakterze barokowym. Na ten kształt wpłynął pożar, jaki to wybuchł podczas Konfedreacji Barskiej. Architektem, który dokonał tej zmiany był Tylman z Garmen. Jemu również zawdzięczamy wygląd pałacu Czartoryskich, jaki to sąsiaduje z pałacem Lubomirskich. Gmach wstępnie oraz był jednopiętrowy. Często popadał w ruinę oraz na jego kształt wpływały różne, nieprzewidziane czynniki. W dużej mierze obiekt został strawiony przez pożar, który wybuchł na Karkowskim Przedmieściu. Po jego zakończeniu pałaca odbudowano na bazie projektu Henryka Marconiego. Został on wskrzeszony z popiołów w stylu neorenesansowym. Współczesny charakter to relikt tamtych czasów. Jest on znakomicie zachowany i po dziś możemy delektować się taką formą.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2202